Hodice na Jihlavsku zvažují, že budou lidem připlácet na dopravu sanitou

Staří a těžko pohybliví lidé z Hodic by mohli mít snadnější cestu do třešťské polikliniky. Problém je, že cena speciální sanitky je 17 korun za kilometr. Obec teď řeší, jak lidem na cestu přidat peníze nebo zorganizovat cestu více lidí najednou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka (ilustrační foto)

Sanitka (ilustrační foto) | Foto: Martin Dušek

Poliklinika v Třešti umístila při vstupu krabici, do které lidé vhazují názory, jestli by sanitu využívali. Mezi těmi, kteří by pomoc uvítali, je starší pár z nedalekých Hodic.

„Já potřebuji doprovod, on potřebuje doprovod. Takže děláme doprovod jeden druhému,“ říká Eva Šimčíková, která je téměř slepá a její druh chodí o berlích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro staré a nemohoucí z okolí Třeště bude jezdit z polikliniky sanitka. Podrobnosti zjišťovala Olga Štrejbarová

Oba jsou staří a velmi špatně pohybliví. Doktora nebo lékárnu navštěvují i desetkrát do měsíce. „Když chodíme po doktorech a už nemůžeme, tak zavoláme taxíka a on pro nás přijede,“ dodává paní Eva.

Podle starosty Hodic, občanského demokrata Josefa Bakaje, by sanita za úplatu sloužila pacientovi, který nedostane žádanku na sanitku od lékaře, ale přesto je pro něj cesta na vyšetření nebo léky vyčerpávající.

„Oni účtují 17,50 za kilometr. Když si spočítáme cestu - odvoz, přestávka a odvoz a návrat sanity, tak je to částka, která přesahuje 200 korun. Tak jsme hledali řešení, protože to je velká částka. Například by se pacienti domlouvali a jezdili v pravidelné dny. I taxi do Hodic nestojí dvě stovky, ale 70 korun. Sanitka je ale lepší, je tam člověk, který pomůže,“ vysvětluje starosta Bakaj.

Společná doprava za lékařem se zdá jako nejlepší a nejlevnější řešení. Část cestovného by hradila obce, na zbytek by se cestující složili. Otázkou ale zůstává, jak by v případě starých a nemocných lidí dopadlo společné čekání na posledního z vyšetřovaných pacientů.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme