Hodíškovský rybník na Vysočině je novou přírodní památkou

Na Vysočině byla vyhlášena nová přírodní památka - Hodíškovský rybník. Pětihektarová vodní hladina se rozkládá severně od Hodíškova na Žďársku a z jejího dna vyrůstá vzácná, silně ohrožená travina Puchýřka útlá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodíškovský rybník | Foto: Hana Mikulincová

O zřízení přírodní památky rozhodli krajští úředníci. Jejich rozhodnutí, ale přineslo jistá omezení pro majitele rybníka. Může tam například vysadit jen polovinu ryb a to ještě bez dravců Amurů.

„Pro vlastníka to znamená jistá omezení, protože bude muset redukovat chov ryb, omezit množství hnojení a krmení. To jsou věci, které na výjimku povoluje krajský úřad,“ potvrzuje šéf žďárského odboru životního prostředí Jaroslav Doubek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hodíškovský rybník je novou přírodní památkou

Další omezení se týká chovu kačen. Podle členů místního mysliveckého spolku to ale není žádný problém: „Jde o to, že jsme tam vypouštěli kačeny, a teď se to nesmí. Tak jsme je odtamtud přestěhovali jinam. Máme je na dvou rybníkách.“

Na Vysočině je v současnosti 182 maloplošných zvláště chráněných území, z toho je 101 přírodních památek.

Hana Mikulincová, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme