Holčička nechtěla dárky jen pro sebe, přes olomouckou charitu tak poputují na Ukrajinu

Školní aktovku, hračky, sladkosti a třeba i fotbalový dres dostanou o Vánocích chudé děti na Ukrajině. Arcidiecézní charita Olomouc pro ně vyhlásila sbírku vánočních balíčků. Konkrétní děti i jejich přání zveřejnila na internetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční dárky. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange, MeiTeng

Martina z Velkého Újezdu položila na stůl poměrně velkou papírovou krabici. Uvnitř jsou dárky pro dvanáctiletého Evžena.

„Nechtěla jsem se pouštět do oblečení, nebyla jsem si jistá, i když na charitě píšou, kolik dítě měří a jak má velkou nohu. Tak jsme vybrali hračky. Velký bagr na dálkové ovládání, hru Tetris a potom i něco do zimy. Víme, že na Ukrajině je zima, protože tam manžel působil,“ popisuje Martina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké dárky lidé kupují chudým dětem na Ukrajině, zjišťovala redaktorka Monika Tomášková

Dcera paní Martiny, která vlastně přišla s nápadem dárek na Ukrajinu poslat, vybrala pro Evžena modrý batoh. „Chtěla dát Ježíškovi nějaký dáreček. Má šest let a velmi mě to potěšilo, že chce dát i někomu jinému dárek, nejen, že sama chce. Hledali jsme proto nějaký projekt, kde bychom se mohli angažovat,“ vysvětluje Martina.

Přání v ukrajinštině

Paní Zuzana z Olomouce vlastní děti nemá. Letos posílá dárek na Ukrajinu už počtvrté. „Tentokrát jsem se rozhodla obdarovat chlapečka, kterého jsme obdarovali před několika lety. Už je mnohem starší, má už i jiné představy o dárcích, tak je zajímavé vidět, jakým způsobem se rozvíjí. Na fotografiích ho vesměs vidíme, jak dárečky rozbaluje,“ říká Zuzana.

Třináctiletý Nikita najde ve svém vánočním dárku fotbalový dres, kopačky a samozřejmě sladkosti. Podle koordinátora projektu Rostislava Strojvuse je dobré do dárku dětem přidat i vánoční přání.

„I když máme limit tisíc korun, aby měly děti dárky zhruba vyvážené, vnímáme, že se každý z dárců snaží ještě něco navíc přidat, že i spousta dárců dokáže napsat pohlednici, osobní přání. Často to bývá i v ukrajinštině,“ dodává Strojvus.

Přes tři sta čtyřicet dětí z dětských domovů a chudých rodin na Ukrajině dostane dárky o Vánocích, které slaví na začátku ledna.

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme