Holešovice a Karlín spojil bezbariérový přívoz. 'HolKa' jezdí po 30 minutách

Vltavské břehy v Praze spojuje nový přívoz. Poprvé vyjel mezi Holešovicemi a Karlínem a ostrovem Štvanice dnes. Pražané se tak můžou přes řeku přeplavit už na celkem šesti místech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový pražský přívoz | Foto: Jan Charvát

Přívoz pokřtila pražská primátorka Adriana Krnáčová rozbitím lahve o palubu. Loď ponese jméno HolKa - podle počátečních slabik čtvrtí, které spojuje.

„De facto můžeme hovořit o obnovení přívozu. V těchto místech byly logické, měly tradici a naši předci je zde provozovali,“ říká výkonný ředitel Pražské paroplavební společnosti Štěpán Rusňák.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Praze začal jezdit nový přívoz, a to mezi Holešovicemi a Karlínem a ostrovem Štvanice. Přívozů tak v metropoli funguje už šest

„Pod Helmovským jezem je rameno Vltavy neregulované, je tu kamenité dno a pro tento účel jsme pořídili bezbariérový katamarán s nízkým ponorem,“ vysvětluje.

Přívoz je tedy připravený i na cyklisty nebo kočárky. Cestu mezi Holešovicemi v Praze 7 a Karlínem v osmé městské části ale zkrátí všem.

„Pěšky by to trvalo 25 a tramvají 21 minut. Přívoz jede čtyři minuty,“ uvádí starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Šest metrů dlouhý a dva a půl metru široký katamarán bude na trase jezdit každou půlhodinu.

 

Přívoz Holešovice - Štvanice - Karlín je znovuobnoven po 57 letech. Zkušební provoz potrvá do 1.11.2015, celotýdenně od 8 ráno do 8 večer v intervalu 30 minut.

Posted by Pražská integrovaná doprava on 7. srpen 2015


„Jezdíme úplně normálně jako jakýkoliv jiný městský hromadný prostředek,“ dodává převozník Honza.

S ode dneška už šesti pražskými přívozy najezdí jejich „kapitáni“ ročně tisíce kilometrů.

Přívozy v Praze | Foto: Český rozhlas

Simona Bartošová, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme