Horku ve velkoměstě se nejlépe čelí s pomocí zeleně

Vysoké teploty, ostré slunce a suché počasí k létu patří. Když ale rtuť teploměru začne přeskakovat třicítku, může horko začít výrazně škodit. Vysokými teplotami mohou trpět lidé a zvířata, hasiči upozorňují na zvýšené riziko požárů. Největší zátěž ovšem letní parna působí obyvatelům velkých měst, kde nad zelení převažuje beton.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplotní rekordy v Praze

Teplotní rekordy v Praze | Foto: Filip Jandourek

Beton, rovné plochy, továrny a vysoká koncentrace lidí i domů podle odborníků město velmi zahřívají. Teploty jsou tam pak mnohem vyšší než ve vzdušnějších malých obcích obklopených lesy.

„To všechno se dohromady sečte a teplota ve velkých městech bývá zpravidla o 3 stupně, ale možná i o víc vyšší než při stejných podnebných podmínkách, ve stejném zeměpisném pásu a ve stejný den někde opodál na venkově," říká Ivan Rynda z katedry Sociální a kulturní ekologie Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se chránit před horkem ve velkoměstě, shrnula reportérka Evelyna Kulíšková

Podle něj je pro přehřátého Pražana nejlépe schovat se po cestě po metropoli například do podloubí, k vodě nebo chvíli spočinout pod konstrukcemi kamenných mostů. Nejúčinnější ochlazení organismu i celého města ale podle něj jednoznačně nabízí zeleň.

„Takový vzrostlý strom dokáže za den vyprodukovat až 300 litrů vodní páry. To má pochopitelně obrovský chladící efekt, zvlhčuje to ovzduší a přirozeně reguluje teplotu mezi dnem a večerem,“ vysvětluje Rynda.

Vzrostlý strom ale nejspíš nepomůže tomu, kdo musí v parnu jezdit autem. Hlavně při parkování by lidé měli pamatovat na to, že na přímém slunci se vůz výrazně ohřívá. To mohou újmou na zdraví odnést hlavně domácí mazlíčci.

Nenechávejte psy v autě

Velkému riziku vystavil svého psa například důchodce z Brna, který křížence dobrmana nechal zavřeného v autě. Muž byl pryč asi hodinu. Auto na slunci se mezitím rozpálilo tak, že zoufalý pes vyrazil okénko a vyskočil ven.

Protože byl ale uvázaný na vodítku, zůstal viset z auta za krk. Přehřátého a přidušeného psa zachránili až hlídkující strážníci, kteří zvíře předali do péče ošetřovatelů v útulku městské policie.

„Pokud strážníci něco takového zjistí, předávají to městské veterinární správě a potom je na vyhodnocení kompetentních orgánů, jestli tam vzniká podezření ze spáchání trestného činu, nebo ne," upozorňuje mluvčí pražské městské policie Jana Přikrylová na to, že podobná nedbalost může viníka přijít draho.

Pes v autě | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Strážníci hlavního města se pak snaží majitelům psů v horku vyjít vstříc i malým servisem. „V centru města mají takzvaná informační mobilní centra, v jejichž rámci mají i takové cisterničky s vodou a misky pro psy, takže pokud majitel psa přijde, strážníci mohou jeho psa napojit," dodává Přikrylová.

Nebezpečí požárů stoupá

Na rizika během suchého a horkého počasí upozorňují také hasiči. Nevyzpytatelné jsou například hořlavé tekutiny.

„Například benzín, aceton nebo metanol mají teplotu vzplanutí do 21 stupňů Celsia. To znamená, že už při této relativně nízké teplotě se z kapaliny uvolní tolik par, že se vytvoří zapalitelná směs se vzduchem. Pak si stačí jen zapálit cigaretu a začne hořet," popisuje mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Na svou neopatrnost při zacházení s hořlavinou a ohněm minulý týden doplatil například muž z Prahy 12. U garáže se mu vznítil kanystr v kaluži rozlitého benzínu. Muž, který si zřejmě poblíž zapálil cigaretu, sice požár uhasil, s popáleninami nohou ale skončil v péči lékařů.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme