Horní Suchá chce proměnit zchátralé finské domky v lukrativní bydlení

Horní Suchá chce koupit další finské domky a oživit tak hornickou kolonii u průmyslové zóny František, která je v dezolátním stavu. Mezi jejími nájemníky jsou totiž často nepřizpůsobiví, kteří kdysi oblíbené havířské bydlení ničí. Obec chce jejich příliv zastavit a proměnit zchátralé domky v lukrativní čtvrť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obecní úřad Horní Suchá | Foto: Horní Suchá

„Pro mě je tady super bydlení, jsem tady velmi spokojená,“ říká paní Alena, která vyměnila karvinskou bytovku za finský domek před dvanácti lety.

Za to o kus dál jiná bývalá hornická kolonie jen chátrá a starousedlíci se jí oklikou vyhýbají. „Tam se stěhují nepřizpůsobiví a ti to devastují,“ dodává paní Alena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Horní Suchá chce koupit zchátralé finské domky a nabídnout je lidem. Natáčel tam reportér Stanislav Janalík

Z kdysi útulných finských domků bývalé hornické kolonie tam dnes zbyly jen ruiny, mezi které sběrači kovů odhazují všechno, co nemůžou prodat. Obec by ale i tady chtěla dostat obyvatele, kteří si svého bydlení budou vážit.

Právě noví obyvatelé by podle nezávislého starosty Jana Lipnera mohli pomoci proměnit kolonii v lukrativní čtvrť.

„To ovlivňuje vlastně celou demografickou skladbu obyvatel v této části obce Horní Suchá. Chceme, aby se stabilizovala, aby se z těch krátkodobých nájemních vztahů stal vztah vlastnický a aby se lidé o to začali opravdu starat jako o své. A ta kolonie by potom měla vypadat jako všechny ostatní části Horní Suché,“ vysvětluje.

Finské domky poblíž průmyslové zóny dnes patří společnosti RPG. Obec počítá s tím, že za jeden dvojdomek by mohla dát okolo osmi set tisíc korun. Po jejich opravě by je nabídla dalším lidem.

Společnost RPG se jednání nebrání, zatím ale nechce jejich možný prodej komentovat. „V případě, že dojde k dohodě obou stran, může se prodej uskutečnit,“ potvrzuje mluvčí Petr Handl.

„V minulých dnech jsme zaznamenali zájem ze strany vedení obce Horní Suchá o odkup některých nemovitostí, nicméně jednání jsou teprve ne začátku, proto k nim žádné bližší informace ještě podávat nemůžeme,“ dodává.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme