Horníci v Ostravě demonstrovali proti snižování platů a propouštění. Na místě zasahovala policie

Tři tisíce ostravských horníků odpoledne pochodovaly centrem města a protestovaly proti propouštění a snižování platů až o 20 procent, které chystá společnost OKD. Na trhu totiž klesá poptávka po uhlí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zhruba 3000 lidí se sešlo podle odhadu policie v Ostravě na hornické demonstraci

Zhruba 3000 lidí se sešlo podle odhadu policie v Ostravě na hornické demonstraci | Zdroj: ČTK

„Oni se ohánějí tím, že mzda je vyšší, něž jaké jsou tady průměry. Ale nemůže se to srovnávat, když někdo sedí v kanceláři a někdo kope uhlí,“ rozčiluje se protestující Josef Číp, kterému také hrozí, že přijde o práci.

U demonstrace museli zasahovat i policisté, kteří ale nepokoje dostali rychle pod kontrolu.

Po projevech řečníků na Prokešově náměstí se dav přesunul k bývalému sídlu OKD, kde odboráři předali zástupcům firmy symbolickou rakev v barvách firmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na demonstraci natáčela redaktorka Kateřina Daňková. O situaci v OKD diskutovali místopředseda moravskoslezské regionální rady ČMKOS Jaroslav Vlach a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj

Tam se situace vyostřila a od demonstrantů se oddělila skupinka rozlícených horníků. Musel se před nimi ukrýt i tiskový mluvčí společnosti.

Nyní je situace opět klidná, policie i protestující z místa odešli. Střety připomínají už jen střepy. Odbory ale slíbily, že veškerou škodu uhradí.

Horníci firmě vyčítají hlavně velké zadlužení a rekordně nákladnou těžbu na Dole Paskov, který už je jen krůček před zavřením nebo útlumem.

„Některé firmy, které tu situaci neočekávaly, už na trhu nejsou. My tu stále jsme a děláme všechny kroky pro to, abychom situaci stabilizovali,“ hájí společnost generální ředitel OKD Ján Fabián.

„Já zůstávám optimistou. Pokud se nám podaří snížit personální náklady, které nám dnes tvoří poloviny veškerých nákladů, tak bude OKD zase stabilizovanou firmou,“ dodáváí člen představenstva Petr Jonák.

Problém má větší rozsah

Nejde ale jen o horníky. Od OKD berou uhlí železárny ArcelorMittal, které zase zásobují ocelárny Evraz. I těm chybí kvůli recesi odbyt.

Kraji, kde už nezaměstnanost vystoupala na 10 procent, tak hrozí další velké propouštění. Situací se má už zítra zabývat vláda.

„Nám všem by prospělo znovu si připomenout, že ten problém není lokální, ale globální, pokusit se ho více pochopit a podle toho hledat řešení,“ myslí si viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a člen představenstva ArcelorMittal Jan Rafaj.

„Vláda v tom má určitou roli a bylo by dobře, kdyby se dokázala dohodnout s vlastníky. V problematickém dolu Paskov je stát vlastníkem ložiska, to znamená, že se musí dohodnout s vlastníky těžební firmy na nějakém řešení, které by zajistilo zaměstnanost,“ domnívá se místopředseda regionální rady ČMKOS Jaroslav Vlach.

Zhruba 3000 lidí se sešlo podle odhadu policie v Ostravě na hornické demonstraci | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Martin Knitl, Jana Vondráčková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme