Hornicko-historický spolek na Českolipsku chce zpřístupnit veřejnosti štolu starou 250 let

Hornicko-historický spolek pod Ralskem bude otevírat veřejnosti štolu Schachtstein v Hamru na Jezeře na Českolipsku. I když se traduje, že se tam těžilo stříbro, není to pravda. Už před 250 lety se tu povrchově těžila jen železná ruda. I tak je to na Českolipsku ojedinělá důlní památka, o které často neví ani tamní obyvatelé, přestože kolem projíždí na kole.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do cca 17 metrů hluboké průrvy kde je zamřížovaný vstup do štoly

Pohled do cca 17 metrů hluboké průrvy kde je zamřížovaný vstup do štoly | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

„V blízkosti vede cyklistická trasa, ale bohužel do dnešního dne k tomu nevede žádný ukazatel ani informační cedule. To chceme napravit. Ještě před dvěma lety byla ta štola průchodná,“ říká Jan Holinka z Hornicko historického spolku pod Ralskem.

Ke štole Schachtenstein vede vyšlapaná pěšina mezi pískovcovou skálou a lesem. Cesta vede dál do strmého kopce.

„To je povrchová dobývka. Tudy procházela žíla těch železných rud, která byla vytěžena, a pokračuje až na temeno,“ doplňuje Holinka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do staré zasypané štoly se vydal reportér Tomáš Mařas

Na vrcholu kopce je skalní blok a nechybí cedule „Stará dobývka Schachtenstein“. Napříč se táhne jakýsi kaňon, na jehož dně jsou po pravé straně mříže do štoly. Ta prochází svahem a spolek ji bude muset před otevřením vyčistit.

„Tady je štola, která vede do povrchové dobývky,“ upřesňuje Holinka několik desítek metrů od vstupu, na opačné straně skalního bloku. Vše je z této strany zasypané a vůbec to nevypadá, jako by tu vedla štola a existoval tu nějaký vchod.

„Já si pamatuju, když to bylo průchozí. To znamená vyčistit, vyhrabat, udělat výztuž. Bude to průchod k tomu zamřížovanému vstupu do štoly,“ uvádí Holinka.

Uvnitř žádné chodbičky nejsou. Podle Jana Holinky to byl, řečeno dnešní hantýrkou, odtěžovací překop.

„Domníváme se, že se jednalo o takzvané selské dobývání. Když sedlákům skončila práce na polích, podzim, zima, začátek jara, tak se věnovali téhle činnosti. Potřebovali zkrátka nějaké oběživo, aby měli na kořalku,“ dodává.

Štola Schachtenstein by měla být přístupná veřejnosti už v létě příštího roku.

Členové spolku před zatím ještě zasypanýcm východem ze štoly | Foto: Tomáš Mařas

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme