Horničtí odboráři rozšířili stávkovou pohotovost na celé OKD

Horničtí odboráři dnes rozhodli, že stávkovou pohotovost rozšíří z Dolu Paskov, kde pohotovost platí od úterý, na celou těžební společnost OKD, a to na neomezenou dobu. Důvodem je nejasná situace v OKD. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík to řekl České televizi. Odboráři podle něj nemají od vedení firmy dostatek informací, neví ani, jak bude vypadat plán firmy pro letošní rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Darkov a sídlo OKD | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Odboráři se na sněmu shodli, že vedení OKD není v tuto chvíli schopné zaručit další vývoj na dolech, a to ani v karvinské části revíru.

Vedené OKD označilo tuto vlnu stávkové pohotovosti za velmi negativní signál směrem k novým vlastníkům firmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svůj pohled na stávkovou pohotovost v OKD nabídl vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala

„Rozšíření stávkové pohotovosti na všechny doly v OKD rozhodně není pozitivním impulzem nejenom vůči našim novým vlastníkům, ale už vůbec ne vůči našim zákazníkům a dodavatelům,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Vedení společnosti podle něj navrhlo odborářům pravidelné schůzky.

Vládní zmocněnec Jiří Cienciala řekl, že vyhlášení stávkové pohotovosti je logickým vyústěním situace.

„Zaměstnanci mají obavy o svou budoucnost. Jak na sněmu zaznělo, chtějí konečně vědět, jak, kdy a jaké změny je čekají. Věřím, že to přispěje pozitivně k zintenzivnění jednání o dalším vývoji v OKD a řešení dopadů na region,“ uvedl Cienciala.

Zřejmě již v letošním roce začne útlum na Dole Paskov na Frýdecko-Místecku, kde má OKD necelých 1700 kmenových zaměstnanců. Tam odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost už v úterý. Odbory žádají také schválení sociálního programu pro propouštěné horníky.

I s pracovníky dodavatelských firem nyní v OKD pracuje asi 12 000 lidí, podle představitelů Moravskoslezského kraje jsou však v regionu ohroženy další tisíce míst v návazných profesích. Na konci ledna činila nezaměstnanost v kraji 8,7 procenta, práci nemělo více než 73 500 lidí.

Existenční problémy, nový vlastník

OKD má existenční problémy, těžba je pro firmu kvůli klesajícím cenám uhlí ztrátová i přes zavádění úsporných opatření. Nedávno firma oznámila, že kromě Dolu Paskov připravuje i zavření karvinských dolů Lazy a Darkov.

Podle mluvčího OKD by se ale na karvinských dolech v nejbližších dvou letech nemělo nic měnit.

„Vedení OKD teď musí připravit byznys plán na léta 2016 až 2017. Prioritním úkolem bude vyřešení situace na Dole Paskov. Ostatní karvinské části prozatím nebudou řešeny,“ dodal Čelechovský.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Její vlastník NWR má nového majitele, skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy. Firmu definitivně opustil podnikatel Zdeněk Bakala, který v ní působil od roku 2004.

Zásoby na dolech OKD | Foto: Michal Jindra

ČTK, ČRo, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme