Horská služba i policie v Krkonoších se připravují na zimu. Očekávají úrazy i dopravní nehody

S prvním sněhem bude v Krkonoších v pohotovosti horská služba i státní policie. Nejvyšší české hory mají v zimní sezoně tradičně největší počet úrazů ze všech českých pohoří. Horská služba navíc v některých případech pomáhá u dopravních nehod. Záchranáři i policisté se na zimu právě teď intenzivně připravují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pec pod Sněžkou, horská služba

Pec pod Sněžkou, horská služba | Foto: Michaela Vydrová

V Krkonoších je každou zimu tradičně až čtyřikrát více nehod než na jiných horách. Jenom za loňskou zimu vyjížděli záchranáři v Krkonoších téměř k dvěma a půl tisícům úrazů. Jejich kolegové na jiných českých horách mají za stejné období kolem tisíce výjezdů.

„Je to dáno návštěvností a místy, kde se dějí zimní sporty a radovánky. Krkonoše mají největší přípravu na zimu, protože tady mnoho areálů začíná jako jedny z prvních,“ uvádí podrobnosti náčelník horské služby Jiří Brožek.

Na zimní sezonu přijme horská služba jako každý rok 30 sezonních zaměstnanců, kterým celoročně pomáhá 350 dobrovolníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na úrazy a dopravní nehody v Krkonoších se vyptávala redaktorka Hana Novotná

„Ve všech horských oblastech probíhají fyzické prověrky, lékařské kontroly a v neposlední řadě zimní doškolení, až začne první sníh,“ říká Brožek.

Své řady rozšíří na zimu i státní policie, která už třetím rokem vysílá do horských středisek společné česko-polské hlídky. Na české straně se to týká Pece pod Sněžkou, Žacléřska, Špindlerova Mlýna a Vrchlabí. Výhody nastávají například při dopravních nehodách nebo přestupcích na Polské straně, kde se samozřejmě polský policista lépe domluví.

Kvůli počtu dopravních nehod často policie ani nezajíždí zpět na služebnu do Trutnova a zůstává v horských střediscích. Jen za loňskou zimu řešila 320 dopravních nehod.

„Dále je to násilné vnikání do zaparkovaných motorových vozidel, vloupání do střešních boxů, odkud mizí lyže. Potom jsou to vloupání do objektů, mnohdy dochází i k násilné trestné činnosti při rvačkách a podobných případech,“ dodává Udo Ertner z trutnovské policie.

Horská služba a státní policie také často spolupracují - zejména při pátrání po pohřešovaných osobách, u dopravních nehod s ublížením na zdraví nebo u úrazů na sjezdovkách.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme