Horští záchranáři uctí na Sněžce památku svých kolegů

Právě 16. leden je neoficiálním Dnem krkonošské Horské služby. Její členové si společně se členy polského GOPR připomenou památku dvou svých kolegů, kteří v roce 1975 zahynuli při záchranné akci na úbočí Sněžky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněžka - vrchol | Foto: Fotobanka stock.xchng

„V deset hodin se sejdeme s polskými kolegy na Slezském domě, to znamená v prostoru bývalé Obří boudy. Poté se vypravíme ke křížku, který je umístěn zhruba dvě stě metrů pod vrcholem Sněžky,“ přibližuje program pietní akce náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Akce se zúčastní členové všech okrsků z celých Krkonoš. „Tento den si připomínají zejména proto, že dva naši kolegové – Štefan Spusta a Honza Messner neváhali nasadit vlastní životy při záchraně turisty. To je krédo záchranářů nejen v horských oblastech, ale všech záchranářů obecně,“ říká Klepš.

Jan Messner a Štefan Spusta se snažili zachránit turistu, který uklouzl během sestupu z vrcholu zledovatělé Sněžky. Osudným se jim stal traverz ledovým severním úbočím hory. Jejich pokus dostat se k muži, který se zachytil na skalnatém výstupku nad dlážděnou cestou, skončil smrtelným pádem. Tragédii nepřežil ani turista, zřítil se krátce před svými zachránci.

Eliška Pilařová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme