Hospicům na Vysočině chybí klienti. Lidé dávají přednost hrazeným službám

Pracovníci hospicového hnutí Vysočina zažívají perné dny. Úplně poprvé se totiž ocitli v situaci, kdy nepečují ani o jednoho klienta v domácnosti. O jejich podporu v těžkých a bolestivých dnech umírání blízkého člověka stojí rodiny čím dál méně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedoucí střediska v Novém Městě na Moravě Vojtěch Zikmund | Foto: Hana Mikulincová

„Tady jsme v rodinném pokoji. Je určený pro nemocného v terminálním stádiu, který je na sklonku svého života. Může o něj pečovat vedle personálu i rodinný příslušník nebo osoba blízká, která se zde může ubytovat,“ provází mě nadstandardně vybaveným pokojem hospice vedoucí novoměstského střediska Vojtěch Zikmund.

Tento pokoj i vedlejší, za které se připlácí, jsou prázdné. A o službu domácího hospice teď nemá zájem nikdo. „Momentálně klienty nemáme,“ přiznává Zikmund.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do novoměstského hospice zavítala s mikrofonem redaktorka Hana Mikulincová

Zatímco vloni pomáhali vyrovnat se s odchodem blízkého pětadvaceti rodinám, letos jen třinácti. Stejná situace je i ve druhém hospicovém hnutí na Vysočině - v Jihlavě. Přitom zpětnou vazbu mají výbornou, říká dobrovolnice Alena Palánová.

„Nejvíc se bojí, že budou přítomni úmrtí. My tam s nimi zůstáváme do noci a probíráme pěkné chvilky. Někdy tam vznikají krásná pouta. Někdy je rodina v nepřátelském vztahu, ale když vidí, jak jim umírá třeba maminka, tatínek, babička, dědeček, tak se najednou semknou,“ doplňuje Palánová.

Malý zájem o domácí hospicovou péči si pracovníci vysvětlují ekonomickou situací rodin. Zatímco tady platí pětisetkorunový vstupní poplatek a pak padesát korun za den za nonstop dostupnou službu, lůžka na oddělení dlouhodobě nemocných hradí pojišťovny. Levnější je i podobná služba charity, která na Vysočině zatím nikdy bez klientů nezůstala.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme