Hospodářský dvůr v Dobrovici láká k prohlídce

Ještě před pár lety zchátralý historický hospodářský dvůr v Dobrovici na Mladoboleslavsku dnes otevře své brány veřejnosti. Rekonstrukce stála téměř sto osmdesát milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cukr | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Bývalý a ještě před pár lety chátrající hospodářský dvůr v Dobrovici na Mladoboleslavsku se přeměnil v muzeum. Své expozice poprvé otevře dnes odpoledne a návštěvníky seznámí s historií hned několika oborů.

V Dobrovici se už téměř sto osmdesát let vyrábí cukr, a tak tam samozřejmě nechybí expozice cukrovarnictví. K vidění jsou například formy, cukrové homole, ale i obří kostka s hranou dlouhou jeden metr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do expozice cukrovarnictví v Dobrovici na Mladoboleslavsku zve Michal Trnka

Na otázku jak se vyrábí líh?, zase odpoví ta část muzea, která je věnovaná lihovarnictví. V další části se seznámíme s vývojem pěstování cukrové řepy a nakonec nás čeká i malý výlet do historie Dobrovice.

„V době cukrovarnické kampaně, se mohou návštěvníci podívat i do provozu cukrovaru a lihovaru,“ prozradil Jakub Hradiský z dobrovického muzea.

O využití zdejšího hospodářského dvora se ve městě mluvilo řadu let. Nakonec zvítězil společný projekt města a zdejšího soukromého cukrovaru a lihovaru. Opravit památkový objekt bylo možné díky evropské dotaci. Do Dobrovice dorazilo 165 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme