Hotel Praha nejspíš půjde k zemi, demolici povolil stavební úřad

Stavební úřad Prahy 6 povolil demolici hotelu Praha v pražských Dejvicích. Proti rozhodnutí se mohou účastníci odvolat. Demolici odmítá část odborníků a veřejnosti. Stavbu z roku 1981 vlastní skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Na začátku prosince již úřad rozhodl o demolici části hotelového komplexu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Praha | Foto: Ivana Veselková

„V roce 2002 městská část Praha 6 hotel Praha prodala. Letos na začátku roku byl znám nový vlastník, který oznámil své záměry. Teď je vydáno rozhodnutí odboru výstavby. Už od srpna, kdy vlastník požádal o vydání demoličního výměru, bylo jasné, že se hotel Praha zřejmě bude bourat,“ vysvětluje mluvčí Prahy 6 Adam Halmuši.

Někteří odborníci na památkovou péči a architekturu podali návrh na prohlášení dejvického Hotelu Praha za kulturní památku letos v únoru. Ministerstvo kultury ale návrh zamítlo.

„Pamatuji si, když se hotel Praha stavěl, a vím, že se o něm všeobecně mluvilo jako o stavbě ne příliš povedené,“ řekl k tomu tehdy ministr kultury v demisi Jiří Balvín.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hotelu Praha mluvili na Radiožurnálu Adam Halmoši, mluvčí Prahy 6, a historička architektury Radomíra Sedláková

Před rokem 1989 v hotelu přespávali hosté Ústředního výboru Koministické strany Československa, po listopadovém převratu tady několik nocí strávil například herec Tom Cruise nebo členové české fotbalové reprezentace.

Žádost o demolici investor podal na konci srpna. Na místě hotelu Praha chce podle mluvčího PPF Radka Stavěla obnovit park, který byl v místech do sedmdesátých let minulého století, nyní ovšem nebude přístupný veřejnosti.

Ve spodní části hotelového areálu, tedy v místech garáží, má vzniknout propojení se sousední nemovitostí a pozemkem takzvaného areálu Hadovka. Zde vznikne základní škola a gymnázium Open Gate po vzoru stejného areálu v Babicích u Prahy.

V hotelu byla řada uměleckých děl

S demolicí hotelu nesouhlasí například historička architektury Radomíra Sedláková. „Zabývám se především architekturou socialistického Československa. Hotel Praha je v této pozici výjimečnou stavbou, která u nás neměla žádné srovnání,“ tvrdí Sedláková a pokračuje:

Hotel Praha v Praze-Dejvicích byl postaven v 70. letech 20. století. Otevřen byl v roce 1981 a až do listopadu 1989 sloužil pro potřeby KSČ a vlády jako ubytovací zařízení zejména zahraničních delegací. Po roce 1989 byl zpřístupněn veřejnosti, jeho vlastníkem se stalo město Praha. V roce 2002 jej Praha 6 prodala. Hotel vlastnilo postupně několik společností, nyní je v majetku skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera. Ten chce stavbu zbourat a na jejím místě vybudovat park, základní školu a gymnázium. Proti tomu protestuje část odborné i laické veřejnosti, která poukazuje na historickou i architektonickou hodnotu stavby.

„Hotel byl jednou z mála ukázek architektury, která byla citlivá k terénu, měla dostatečně velkorysé propojení s přírodou. Myslím si, že když malujeme socialistickou architekturu jako šedivou a nenápaditou, tak když zbouráme všechny její výjimečné stavby, tak nám ta šedivá zůstane, a to je mi líto.“

Sedláková poukazuje na to, jak je možné, že se v Česku nenašel provozovatel, který by hotel s takovou historií dokázal provozovat tak, aby se vyplatil.

„Připadá mi, že se ani žádný nehledal. Mě by docela zajímalo, co se událo mezi rokem, kdy Praha 6 hotel prodala, a dneškem, kdy se rozhoduje o jeho demolici. Ten hotel byl například nadmíru exkluzivně vybaven uměleckými díly, díly uměleckých řemesel, a ta tam dneska nejsou. Kde jsou?“ ptá se Sedláková a dodává:

„Něco zachránilo Umělecko-průmyslové muzeum, ale o něčem se opravdu neví. Připadá mi, že celá situace, v níž je hotel dnes, byla pozvolna systematickými kroky připravována.“

ČRo, Veronika Sedláčková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme