Houby na mělnickou výstavu museli mykologové shánět až v jižních Čechách

Houbaři vyrážejí v těchto dnech do lesa, ale jejich košíky zejí prázdnotou. Houby nerostou. Těžkou hlavu si z toho dělají i pořadatelé houbařských výstav. Například pro materiál na dnešní výstavu v Regionálním muzeu v Mělníku museli zdejší mykologové vyrazit až do jižních Čech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava houbařské výstavy v Regionálním muzeu v Mělníku

Příprava houbařské výstavy v Regionálním muzeu v Mělníku | Foto: Jana Huzilová

„Je to opravdu náročná práce připravit takovou výstavu, zvlášť v letošním roce, protože houby nerostou. Takže jsme se museli vypravit do různých koutů a houby, které tady máme, jsou z jižních Čech. V okolí Mělníka zatím nerostou,“ potvrzuje mělnický mykolog Jaroslav Malý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravu houbařské výstavy v Mělníku sledovala reportérka Jana Huzilová

Na výstavu má k dispozici kolem 80 druhů hub. „Snažíme se je oddělovat, takže nejlepší je balit je do alobalu. Houby hodně rychle podléhají zkáze a je nutné je obměňovat. Většinou vydrží jeden den, maximálně dva. Záleží na druhu, třeba lišky vydrží dost,“ prozrazuje mykolog.

Za nejvzácnější exponát, který návštěvníci mohou v Mělníku vidět, považuje slzivka kořenující. „Ta mě potěšila nejvíc. Když si přivoníte, tak ucítíte hořké mandle,“ pochlubil se úlovkem Jaroslav Malý.

A jak se návštěvník při takovém množství v jednotlivých houbách vyzná? „Rozmísťujeme je podle rodů, aby to mělo nějaký systém, aby nebyly namíchané pohromadě holubinky nebo ryzce,“ vysvětlil.

Jana Huzilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme