Hrad Ralsko získal soukromník. Okolní obce jsou proti, pomoc hledají u ministra Vondry

Zřícenina hradu Ralsko u severočeské Mimoně by měla do dvou týdnů patřit soukromníkovi. Ten vyhrál výběrové řízení, které vyhlásil majitel pozemku, na kterém památka stojí – Vojenské lesy a statky. Okolní obce ale chtějí hrad získat samy a žádají ministerstvo obrany, aby se smlouva nepodepsala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícenina hradu Ralsko nedaleko Mimoně

Zřícenina hradu Ralsko nedaleko Mimoně | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Jiří Vačkář

Města Ralsko a Mimoň mají o 800metrový pozemek už několik let zájem. Nejdříve se ozvala Mimoň, později ale dala při jednání s Vojenskými lesy a statky přednost Ralsku, které chtělo z unikátní lokality vytvořit turistické lákadlo. Spolu s koupí pozemků by totiž majitel získal i správu nad zříceninou.

Podle místostarostky Ralska Šárky Kalvové z KSČM se Ralsko uchází o památku od roku 2008: „Zastupitelstvo města pověřilo pana starostu jednáním s Vojenskými lesy o případné směně, prodeji nebo pronájmu těchto pozemků. Jednání probíhala, Vojenské lesy poslaly, aby se město vyjádřilo, zda by souhlasilo s pronájmem těchto pozemků.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji zříceniny hradu Ralsko natáčela reportérka Ivana Bernátová, v Ozvěnách dne ho okomentoval místostarosta Mimoně Stanislav Baloun

„Potom jednání utichlo a až v letošním roce proběhlo to, že Vojenské lesy vypsaly výběrové řízení na prodej dotčených pozemků pod hradem Ralsko,“ vysvětluje místostarostka.

Podle Hany Policerové z Vojenských lesů a statků ale nejdříve nabídli zříceninu Národnímu památkovému ústavu, který ale s ohledem na svou ekonomickou situaci nabídku odmítl.

Vojenské lesy prý chtěly prodat 800 metrů čtverečních pozemku pod zříceninou a kolem ní transparentně, vyhlásily proto výběrové řízení. Do něj se přihlásilo pět zájemců včetně města Ralsko.

Za pozemek s objektem chtěly lesy nejméně 120 000 korun, město Ralsko podalo nabídku za zhruba 150 000 korun. Zatím neznámý zájemce prý ale nabídl několikanásobně víc. Částku zveřejní Vojenské lesy a statky až za dva týdny, kdy by měl být nový majitel zapsán do katastru nemovitostí.

Mikroregion Podralsko, který chtěl na projekt získat evropské dotace, už proto napsal dopis ministrovi obrany Alexandru Vondrovi se žádostí, aby Vojenské lesy a statky smlouvu se soukromou osobou nepodepisovaly a upřednostnily zájem místních měst a obcí. Chtějí, aby byly pozemky převedeny na mikroregion, Mimoň nebo Ralsko.

Podle Vojenských lesů ale výběrové řízení zvrátit nejde. „Do doby zákonné lhůty, kterou teď má uchazeč, který nabídl nejvyšší nabídkovou cenu, musíme ze zákona vyčkat na to, abychom věděli, co s tím dál. Pokud on přistoupí k sepsání kupní smlouvy, tak už se s tím nebude dát nic dělat,“ říká Hana Policerová.

Nejasná budoucnost památky

„Jsme svědky toho, že soukromý sektor postupně získává veřejný prostor. Máme obavy z toho, že soukromé vlastnictví může omezovat využití kopce Ralsko, který je dnes intenzivně turisticky navštěvován. Obce mají zájem a představu, jak zříceninu Ralsko upravit. Máme zpracovanou projektovou dokumentaci,“ upozorňuje místostarosta Mimoně Stanislav Baloun.

Sám prý netuší, kdo vyhrál ani jaký zájem může soukromník mít na koupi území a zříceniny, která je na seznamu kulturních památek a je tím výrazně omezeno její využití.

Obec Ploužnice u bývalého vojenského prostoru Ralsko | Foto: Petra Benešová

Není však ani jasné, proč město Ralsko nenabídlo víc peněz. Mimoň měla zájem jít do soutěže také, ale ustoupila právě většímu Ralsku.

„O tom jsme se nebavili. Považujeme za nešťastné, že se to dotáhlo do výběrového řízení. Předpokládali jsme, že se to bude řešit jiným způsobem. My jsme toho vzdali ve prospěch obcí Ralsko a Noviny, protože zřícenina se nachází na dvou katastrech,“ vysvětluje místostarosta Mimoně.

„My jsme asi před osmi lety velmi intenzivně pracovali na tom, abychom to vlastnicky vyjasnili a mohli jsme projektovou dokumentaci s pomocí dotací realizovat. Bohužel obce to neviděly jako nejvhodnější a požádaly nás, abychom to předali těmto dvěma obcím, což jsme udělali,“ tvrdí Baloun.

Místostarosta Mimoně přiznává, že je ani nezajímalo, kolik Ralsko za pozemky a hrad nabídlo. Až když prý obce mikroregionu zjistily, že tendr vyhrála soukromá osoba, uvědomily si, co to pro ně znamená.

Ivana Bernáthová, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme