Hrad Velhartice láká na obnovený pivovar i interaktivní výstavy

Na šumavském hradě Velhartice už zase voní pivo. Po zhruba 30 letech tady skončila obnova hradního pivovaru z 15. století. Pivo tu zatím nevaří, můžete si ho ale dát ve stylově zařízené restauraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumavský hrad Velhartice | Foto: Lukáš Milota

Restauraci lze nalézt přímo v obnovené středověké budově. Součástí je i multifunkční kulturní sál nebo interaktivní expozice pro děti.

„Byla to zřícenina. Prorůstala stromy, sutí a nepořádkem a byla malá naděje ze začátku, že vůbec tato stavba vůbec někdy ožije,“ vzpomíná Petr Mejstřík na počátek 80. let, kdy se stal na Velharticích kastelánem.

S havarijním stavem bývalého středověkého pivovaru se nesmířil, a zasadil se proto o jeho postupné zmrtvýchvstání. Přišlo na zhruba 10 milionů korun. Nebýt mnoha nadšenců, náklady by byly vyšší.

„Svépomoc pomohla ušetřit obrovské peníze, protože v průběhu tří dekád, kdy se na obnově pivovaru pracovalo, se tady vystřídalo obrovské množství skupin dobrovolníků, které sem přijížděly o prázdninách třeba na 14 dní,“ vysvětluje David Růžička z Národního památkového ústavu v Plzni. On sám také přiložil ruku k dílu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hrad Velhartice si spolu s kastelánem prošel reportér ČRo Lukáš Milota

„Baví mě se v pivovarské restauraci dívat na hoblovaný trám, který jsem měl sám možnost hoblovat,“ dodává Růžička.

Největší sál je pak prostorem, kde se budou konat nejen výstavy, ale i koncerty, divadla, workshopy či interaktivní expozice. Podle slova Petra Mejstříka takovéto aktivity nenarušují památkovou hodnotu místa.

Multifunkční sál pivovaru nabízí v současnosti výstavu s názvem Pocta prostoru. Svá dřevěná díla tu představuje klatovský sochař
Václav Fiala.

Jednou z interaktivních expozic, kterou sál v těchto dnech také zdobí, je instalace pro rodiny s dětmi inspirovaná fantazií Julese Vernea.

„Máme tu část ponorky Nautilu, vrak pirátské lodi dokonce s kanónem,“ láká Petr Mejstřík.

Podle kastelánových slov existují i úvahy, že by se na hradě začalo pivo zase vařit.

Prohlídku může návštěvník zakončit v pivovarské restauraci a u jasanového stolu si vychutnat některou z hradních specialit.


Zvětšit mapu

Lukáš Milota, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme