Hradec Králové investuje do bezbariérových tras. Ne vždy ale systematicky

Hradec Králové chce být městem svobodného pohybu. Podle Jiřího Morávka, ředitele Centra pro zdravotně postižené Královéhradeckého kraje, je Hradec na dobré cestě. Investuje do budování bezbariérových tras, do úprav veřejných budov, všechny autobusy hromadné dopravy jsou nízkopodlažní, ale jedna věc tomu podle něj chybí…

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Invalida, vozíčkář, tělesně postižený (ilustrační foto)

Invalida, vozíčkář, tělesně postižený (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Mám takovou obavu, že v tom není žádný systém. Že se udělá třeba určitý úsek, skončí a není na něj návaznost. To jsou právě ty paradoxy, které tady jsou. My kus zrekonstruujeme, ale dál to nevede a to je špatně,“ uvažuje Morávek.

Magdaléna Vlčková z magistrátu říká, že město ví o problematických částech.

„Samozřejmě ty chodníky nejsou označeny vlastnictvím, pro určité rekonstruované části města si musíme vyžádat souhlasy třeba od majitelů. Musíme posečkat na to, až rekonstrukce k této části města dojde, je zbytečné ten chodník rekonstruovat dřív. Takže proto ta zpoždění, proto ty nesoulady, může se to zdát, ale má to své důvody,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hradci králové natáčela redaktorka Lucie Valášková

V Hradci Králové jsou teď vybudované čtyři bezbariérové trasy, které vedou městem. A v nejbližších letech by měla vzniknout další.
Projekt na její vybudování už je připravený a čeká na schválení městským zastupitelstvem.

„Ty trasy svobodného pohybu se budují už několik let. Je několik tras, v tuto chvíli máme rozpracovánu trasu pátou. Ta by měla propojit samozřejmě v návaznosti na analýzu intenzity chodců ve městě, kteří se tam nacházejí, tak by měla propojit centrum města s jeho jižní částí. Ta trasa je rozdělena na dva úseky s termíny dokončení 2014/2015,“ odhaduje.

Vznikne i mapa s informacemi

Cílem města je propojit hlavně úřady, kulturní a zdravotnická zařízení nebo školy.

Jiří Morávek připomíná, že zapomínat by se nemělo ani na ostatní potřeby lidí.

V letošním roce budou pracovníci Centra pro zdravotně postižené ve spolupráci s magistrátem mapovat celé území Hradce Králové. Budou hledat nevyhovující místa a navrhovat jejich úpravy.

Vznikne také mapa s informacemi pro zdravotně postižené, pomocí které si budou moci svou cestu městem předem naplánovat, tak aby se dostali, kam potřebují.

Tomáš S. Šťástka, Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme