Hradec Králové zaplatí pokutu za chyby při opravě domu U Špuláků. Opozici vadí, že z městské kasy

Město Hradec Králové zaplatí 50 tisíc korun za údajné chyby při rekonstrukci historického domu U Špuláků na Velkém náměstí v centru města. Radnice se smířila s rozhodnutím Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, které potvrdil i předseda úřadu. Kroky při zadávání čtyřicetimilionové zakázky kritizuje opozice, podle ní by měli pokutu zaplatit ti, kteří tehdy rozhodovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Veřejnosti se historický dům poprvé otevřel předloni v říjnu, rozsáhlá oprava trvala dva roky. Při zadávání zakázky však radnice podle antimonopolního úřadu pochybila, jako už několikrát předtím.

„Město už zaplatilo mnoha set tisícovou pokutu za výběrové řízení na mateřskou školu v Podzámčí, pokutu za koncesní smlouvu s Atolem, dodneška jsme se ještě nevzpamatovali z ‚velice výhodné‘ nájemní smlouvy s ABD na zimní stadion, a máme zde další pokutu,“ říká opoziční zastupitel Lubomír Štěpán z KSČM, podle nějž navíc opozice o zakázce neměla téměř žádné informace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Bohuslav Štěpánek

Antimonopolnímu úřadu na rekonstrukci domu vadilo, že dodatečné práce za sedm milionů město zadalo bez otevřeného tendru.

Náměstek primátora Martin Soukup z ODS je přesto přesvědčen, že rozhodnutí města bylo správné.

„Ten dům má svou historickou cenu, mluvila do toho spousta odborníků včetně památkové péče. A my jsme tenkrát zvolili tento typ zadání veřejné zakázky, protože jsme se domnívali – právě s ohledem na pracnost a specializaci těch jednotlivých prací – aby byly vykonány dobře,“ vysvětluje Soukup.

Připomíná, že v minulosti se město proti pokutě odvolalo. „Nyní, když to předseda úřadu potvrdil, tak ji zaplatíme. Nejedná se o žádnou velkou částku,“ říká Soukup.

Lubomír Štěpán se domnívá, že by pokuty měli platit ti členové zastupitelstva, kteří pro kritizované rozhodnutí hlasovali.

„Říkal jsem to už v případě MŠ Podzámčí, že pokutu by měli zaplatit ti zastupitelé, kteří rozhodli o té 'velice výhodné' smlouvě s Fatem, a jsem přesvědčen, že i v tomto případě by to měli zaplatit ti radní, kteří tuto zakázku v tomto rozsahu schválili, a nemělo by to jít z veřejného rozpočtu města Hradce Králové,“ myslí si Štěpán.

To je podle Martina Soukupa nesmyslné. Navíc se brání, že 50 tisíc korun je ve srovnání s celkovou hodnotou zakázky 40 milionů korun nevýznamná částka.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme