Hradecká čistírna za den upraví 40 tisíc kubíků vody. Zájemci se tam mohou podívat v sobotu

Kdyby se krychle o straně 250 metrů celá naplnila vodou, pobrala by zhruba stejné množství, které ročně proteče čistírnou odpadních vod v Hradci Králové v Třebši. Velkoryse dimenzovaná stavba vyprojektovaná na konci osmdesátých let minulého století funguje v Hradci Králové už od roku 1995 a vodu čistí nejen pro krajské město, ale také pro okolní obce. Jak zařízení funguje, se mohou lidé přijít podívat tuto sobotu, kdy má čistírna den otevřených dveří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod v Olomouci

Čistírna odpadních vod v Olomouci | Foto: Aleš Spurný

Voda, která do čistírny přitéká, má na začátku tmavou barvu – něco mezi černou, hnědou a šedou. Plavou v ní také kusy těžko určitelného materiálu.

„To všechno naše čistírna umí vyčistit. Za den nám této vody nateče 40 tisíc metrů krychlových,“ říká manažer provozu hradecké čistírny Václav Hošek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Jiří Fremuth

Špinavá voda se nejdříve dostane do nádrží, v nichž je takzvaný aktivovaný kal – mikroorganismy, které ji mají vyčistit.

„Ony se chovají trochu jako člověk. Aby mohly žít, potřebují k životu organické látky a kyslík,“ vysvětluje Hošek.

Kyslík získají ze vzduchu, který do aktivačních nádrží vhánějí dmychadla. Mikroorganismy pak začnou znečištění zpracovávat. „Probíhá vlastně biochemická oxidace, kdy jakoukoli organickou látku ty mikroorganismy rozloží na vodu a oxid uhličitý. To je vlastně princip toho čištění,“ poznamenává Hošek.

Z vody se pak ještě odstraní dusík a pomocí síranu železitého fosfor. Kal putuje na měsíc do vyhnívacích nádrží. Tam vzniká bioplyn, ze kterého se přímo v areálu čistírny vyrábí elektřina. Kal potom končí na skládkách odpadu, kde se používá k rekultivaci.

Vyčištěná voda skončí v Labi

Na samý závěr se voda v čistírně dostane ještě do takzvané dosazovací nádrže. V kruhovém zařízení o průměru asi 35 metrů už voda vypadá čistě.

„V dosazovací nádrži už se neděje nic jiného, než že oddělujeme vyčištěnou odpadní vodu od aktivovaného kalu, to znamená od těch vloček mikroorganismů, které nám tu vodu čistí,“ doplňuje Hošek.

Pak už se vyčištěná voda může dostat do přírody. V případě hradecké čistírny přepadá do Labe. Václav Hošek říká, že čistota je zaručená. Čistírna každý den odebírá vzorky a kvalitu vypouštěné vody hlídá.

„Kdybyste byl na té výústi, tak kolikrát vám přijde, že ta voda, kterou vypouštíme my, je čistší než voda v Labi,“ podotýká Hošek.

Lidé si mohou přijít prohlédnout čistírnu odpadních vod v Hradci Králové v Třebši na vlastní oči. Tuto sobotu od 9 do 15 hodin se tam koná den otevřených dveří.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme