Hradecký hejtman Franc a radní Táborský čelí trestním oznámením kvůli Silvatres HK

Královéhradecký hejtman Lubomír Franc a radní Josef Táborský, oba sociální demokraté, čelí trestním oznámením. Podal je na ně právník kanceláře hejtmana Jaroslav Široký, a to pro podezření na několik trestných činů v souvislosti v krajskou firmou Silvatres HK, která se měla zabývat zpracováním a obchodem s dřevní hmotou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Franc za ČSSD

Lubomír Franc za ČSSD | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Široký podal trestní oznámení na hejtmana a senátora Lubomíra France pro trestné činy pletichaření, tunelování krajské společnosti, sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby. Kraji údajně vznikla škoda přes 4,5 milionu korun.

Kromě France podal Široký trestní oznámení i na radního, senátora a bývalého předsedu představenstva společnosti Silvatres HK Josefa Táborského. Ten se zřejmě bude na policii zodpovídat z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Hejtman Franc i radní Táborský vinu odmítají, podle nich je nařčení nesmyslné. Franc prý nikdy neměl s firmou Silvatres HK nic společného a ani prý její chod nikdy nijak neovlivňoval.

Podle vyjádření Královéhradeckého kraje nebyl krajský úřad s prací Jaroslava Širokého ani jeho spolehlivostí příliš spokojený, a proto uvažoval o jeho přesunu z právníka kanceláře hejtmana na jinou pozici. K tomu, jako motivu pro trestní oznámení, se Jaroslav Široký vůbec nechtěl vyjadřovat.

Policie se ale bude asi zabývat také trestními oznámeními na ředitelku krajské organizace Centrum evropského plánování (CEP) Kláru Dostálovou, ředitelku krajského úřadu Ivanu Křečkovou a tři vedoucí odborů na krajském úřadě.

Policie vyšetřuje i předchozí vedení kraje

Silvatres HK měla být krajskou firmou založenou pro účely projektu na zpracování zbytků lesní těžby. Tento projekt začal kraj připravovat už v roce 2007.

Krajské zastupitelstvo v následujícím roce schválilo založení společnosti Silvestris, později přejmenované na Silvatres HK, která se měla zabývat zpracováním a obchodem s odpady z těžby dřeva.

Takto vypadá dřevní štěpka zblízka. V praxi se vlastně jedná o odpad z pily. | Foto: Tomáš Adamec

Firma však činnost nikdy nezačala vykonávat a do konce roku 2011 vytvořila ztrátu 19 milionů korun.

Policie už začala v souvislosti s touto kauzou vyšetřovat bývalého hejtmana Pavla Bradíka, bývalého krajského radního pro zemědělství Jiřího Vamberu, oba z ODS, a dva vysoké úředníky kraje. Všichni vinu odmítají.

mka, Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme