Hradecký kraj pokračuje v autobusovém tendru, změní jeho podmínky

Královéhradecký kraj bude pokračovat v tendru na autobusové dopravce pro roky 2017 až 2026, který kritizují odboráři. Rada kraje dnes na mimořádném zasedání rozhodla, že zadávací podmínky soutěže změní v části řešící odměňování řidičů autobusů. Kraj to vedl v tiskové zprávě. Odbory žádají zrušení tendru a hrozí stávkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastávka autobusu před Pelhřimovem | Foto: Hana Mikulincová

Odbory tvrdí, že podmínky pětimiliardové soutěže postavené jen na co nejnižší ceně povedou k nadále podprůměrnému odměňování řidičů.

Podle kraje není zrušení tendru možné, při bezdůvodném zrušení soutěže by kraji prý mohla od antimonopolního úřadu hrozit sankce až 40 milionů korun.

„Odhlasované změny jsou naše maximum, co můžeme udělat v mezích zákona. Z mého pohledu byl kompromis ze strany kraje dodržen," uvedl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

V závěru prosince kraj odborům nabídl kompromisní řešení spočívající ve změnách zadávací dokumentace soutěže.

Odbory, které jsou ve stávkové pohotovosti, dosud krajem navržené změny odmítaly. „Pro nás jsou návrhy kraje naprosto chabé a nic neřešící," uvedl minulý týden odborový předák jablonecké místní organizace Busline Jiří Kuchynka.

Změnu rozdílných postojů nepřineslo ani úterní společné jednání hejtmana France a předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou.

„Nedošlo ke sblížení stanovisek. Premiéra i hejtmana jsem upozornil, že hrozí sociální konflikt," řekl po jednání Pomajbík.

Na protest proti tendru odbory 5. ledna zorganizovaly akci Vesty pro Královéhradecký kraj. Část řidičů autobusů v kraji jezdila v reflexních vestách. Dopravu protest neomezil.

V Česku by podle odborářů měla vzniknout jednotná metodika pro autobusové soutěže, podle níž by se měl řídit i hradecký kraj.

Zadávací podmínky nynější soutěže podle odborů zakonzervují nízkou úroveň odměňování řidičů, která se bez přesčasů a různých příplatků pohybuje kolem 12,500 korun měsíčně.

Rozhodnutí rady může zabránit stávce řidičů autobusů v Královéhradeckém kraji

Číst článek

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme