Hradecký magistrát zvažuje odkup nadpolovičního podílu ve firmě, která provozuje parkování

Královéhradecká radnice uvažuje o odkupu nadpoloviční většiny akcií společnosti ISP, která v krajském městě provozuje systém placeného parkování. Záměr není horkou novinkou, ale hradecký primátor Zdeněk Fink, zvolený za Hradecký demokratický klub, nyní zahájil konkrétní jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Placené parkování v centru Brna | Foto: Vladan Dokoupil

Návrh uzavřít koncesní smlouvu na dobu 30 let s firmou Atol, dnes ISP, prosazovalo předchozí vedení města, ve kterém měla hlavní slovo ODS. Zastupitelé tehdy záměr schválili.

Jenže Hradečané městu vyčítali, že ze systému placeného parkování nepoplyne městu žádný zisk, který si celý ponechá soukromá firma. Proto po volbách nové vedení začalo zkoumat, co se smlouvou.

Primátor si teď nechal zpracovat ekonomickou rozvahu odkupu, který by podle odhadů měl mít návratnost v řádu několika let.

Fink nyní s odborníky připravuje potřebné podklady pro radu, zastupitelstvo a politické kluby města tak, aby měli kompletní informace k rozhodování. Dolaďují se tak věci týkající se akcionářské smlouvy a případně stanov budoucí společnosti.

V ní by město vlastnilo 51 procent, přitom by její řízení nechalo na soukromé firmě. Zisk by se pak dělil podle majetkového podílu ve společnosti.

S odkupem akcií by podle primátora předběžně souhlasily všechny zastupitelské kluby, až na jeden či dva, které prosazují odstoupení od smlouvy. S tím se ale pojí vyplacení firmy, které by se mohlo vyšplhat například až na skoro čtvrt miliardy korun.

Podle náměstka za ODS Martina Soukupa si ODS nechá zpracovat svou ekonomickou rozvahu. K návratnosti odkupu podotkl, že současný zisk firmy ISP by se ale mohl v brzké době snížit, protože ISP má povinnost vybudovat dalších 500 parkovacích míst, což bude firmu něco stát.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme