Hradečtí zastupitelé nového primátora opět nezvolili

Dva měsíce po volbách Hradec Králové stále nemá primátora. Je tak posledním krajským městem, které zůstává v nejistotě. Tamní zastupitelé se primátora pokusili zvolit už čtyřikrát, ani dnes ale neuspěli. Další pokud budou mít nejdříve za dva týdny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradec Králové

Hradec Králové | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Volba nového primátora se dnes sice uskutečnila, jediný kandidát, lékař a lídr HDK Zdeněk Fink, ale v tajné volbě dostal jen 16 hlasů. Většina je přitom 19.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kandidát na hradeckého primátora Zdeněk Fink (HDK) ve Stalo se dnes Radiožurnálu

„Určitá uskupení, která deklarovala, že půjdou dneska do voleb, to celé vzdala a nebyla ochotna podpořit mě ve volbě. My jsme pro to dneska udělali všechno,“ řekl Fink.

Zastupitelé pak ustavující zasedání, které má o novém vedení města rozhodnout, přerušili do 28. prosince. Hradec Králové tak nadále řídí jediný zvolený náměstek, Vlastimil Ondráček z ČSSD, a původní rada města.

O vytvoření široké koalice do pondělního večera vyjednávali zástupci ČSSD, ODS, HDK, VPM a Doma v Hradci. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu by měla podporu 25 zastupitelů. ČSSD však jednání opustila. Zdůvodnila to tím, že tato koalice nepřináší změnu ve vedení města, kterou voličům slibovala.

Ve hře je opět středopravá koalice s TOP 09

Po volbách se původně na spolupráci dohodli zástupci ODS, HDK, VPM a Doma v Hradci spolu s TOP 09. Tato strana později z jednání odstoupila. Podle Zdeňka Finka se středopravá koalice bude nadále snažit získat většinu hlasů.

„Teď jsme znovu na bodě jedna. Říkal jsem celé dva měsíce, že TOP 09 se možná jednou do koalice vrátí. Uvidíme, jak proběhnou další jednání, zatím si myslím, že to je na dobré cestě a že nakonec středopravá koalice bude spolu,“ řekl kandidát na primátora.

Martin Hromádka, Ota Nehasil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme