Hradečtí zastupitelé zřejmě nezaplatí pokutu za chybu při stavbě školky ze svého

Pokutu 200 tisíc korun, kterou městu loni uložil antimonopolní úřad za údajné porušení zákona při stavbě mateřské školy v lokalitě Podzámčí, pravděpodobně zastupitelé Hradce Králové nebudou platit ze svého. Výzvu občanského sdružení Oživení, aby pokutu uhradili ti, kteří ji zavinili, zastupitelé neschválili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála a Bílá věž v Hradci Králové

Katedrála a Bílá věž v Hradci Králové | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže shledal, že město obešlo zákon o veřejných zakázkách při hledání stavební firmy, která školku postaví. Postup schválilo i minulé zastupitelstvo.

Při rozhodování o hrazení pokuty někteří zastupitelé ohlásili střet zájmů a nehlasovali, byli totiž ve funkci i v minulém období.

„Je potřeba říci, že jsem byl v minulém zastupitelstvu, což se tady paradoxně obrátilo trochu do jiné roviny, protože my jsme v tomto smyslu měli hlasovat sami o sobě, což je minimálně ve střetu zájmů, a tak jsme pro daný návrh usnesení nehlasovali,“ vysvětlil náměstek hradeckého primátora Martin Soukup z ODS. „Dnes rodiče jsou rádi, že tam vůbec ty děti mají, že jsme to dokázali postavit. Bohužel právě kvůli této kauze jsme to postavili asi o tři roky později,“ dodal.

Opoziční zastupitel: Zbytečné problémy

Ruku pro výzvu naopak zvedl zastupitel Lubomír Štěpán z KSČM: „Už tenkrát jsem říkal, že budu požadovat, aby zastupitelé, kteří hlasují pro toto obcházení zákona o obcích, zaplatili pokutu, kterou dostaneme od ÚHOS. Takže jsem samozřejmě nemohl hlasovat jinak než pro to, aby tuto pokutu uhradili ti, kteří ji způsobili, to znamená zastupitelé, kteří podpořili tuto smlouvu, která měla umožnit obejití zákona o zadávání veřejných zakázek a obejití zákona o obcích.“

Podle opozičního zastupitele Martina Hanouska ze Změny pro Hradec si město způsobilo problémy zbytečně

„Tento projekt, pokud by ho připravovalo od začátku město a podle zákonů, by vyšel jednoznačně levněji, což i samotná realizace nakonec ukázala, bez té příslušné firmy. A vyhnuli bychom se i pokutě, kterou město obdrželo,“ upozornil.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme