Hradozámecká noc zlákala na památky stovky lidí. Roštejn ožil postavami 19. století

Hradozámecká noc zlákala na netradiční prohlídku památek Vysočiny stovky lidí. Brány se v nezvyklých hodinách otevřely na zámku v Náměšti nad Oslavou, hradě Orlík u Humpolce nebo třeba na Roštejně nedaleko Telče. Tam zájem lidí předčil očekávání a v některých z půlhodinových prohlídek i kapacity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradozámecká noc na Roštějně | Foto: Olga Štrejbarová

Každá z prohlídek čítala zhruba třicítku návštěvníků, na které už v interiérech čekaly bytosti z 19. století. „Například tady bude mimo jiné i Benedikt Roezl,“ lákal kastelán Karel Vaníček.

Prohlídku provázela i živá hudba hradní kapely, která spolu s paní hraběnkou přivítala návštěvníky. Protože hosté se musejí vždy i pohostit, zamířila výprava návštěvníků následně do kuchyně.

Ta nebyla ovšem jen tak ledajaká. V kuchyni, kde pro tuto noc vládla věhlasná kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová, se návštěvníkům dostalo doporučení, jak to udělat, aby „vaši muži, hosté i vy jste požitek z jídla měli, protože jídlo je jedna z nejmocnějších zbraní nás žen“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hradozámeckou noc na Roštejně absolvovala i Olga Štrejbarová

O kus dále se pak hodina fyziky pro opozdilce rázem změnila v hodinu tělocviku. Překvapení návštěvníci dostali za trest úkol: museli dělat dřepy.

Návštěva salonu, pána revíru nebo alchymistické laboratoře - to všechno bylo součástí netradiční prohlídky Roštějna v rámci celorepublikové akce Hradozámecká noc, která na Vysočině zlákala během sobotní noci stovky lidí.

Děti si užily zbyteček krátících se prázdnin a dospělí se pokochali krásami hradu v rámci zábavné prohlídky.

Olga Štrejbarová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme