Hrady Bezděz a Sloup si na první návštěvníky ještě počkají

Bezděz a skalní hrad Sloup na Českolipsku musí kvůli špatnému počasí odložit začátek turistické sezony. Jediná cesta na šest set metrů vysoký kopec, na kterém Bezděz stojí, je totiž pokrytá sněhem a ledem, návštěvníci by se po ní nahoru ani nedostali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Bezděz | Foto: Tomáš Mařas

„Není možné se na hrad dostat bezpečně, takže kvůli tomu ho nebudeme otvírat,“ vysvětluje důvody kastelán hradu Bezděz Jan Juřička.

„Na nádvoří je to vůbec tragické, je tam ještě metrová vrstva ledu a na tom sníh. Jakmile se trochu oteplí, tak se sníh sune ze střechy a mohl by někoho zranit na hlavě,“ domýšlí, jaké důsledky by otevření mohlo přinést.

Odstranit led a sníh ručně není možné, technika se na hrad zase nedostane.

„Na materiál, který potřebujeme na hradě, tady máme lanovku. Ta se zatím nedá používat, je zazimovaná a zase jenom čekáme na oblevu a na počasí, které by nám to umožnilo,“ stěžuje si Juřička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak to vypadá se zahájením turistické sezony na Bezdězu a Sloupu, zjišťoval Tomáš Mařas

Podobná situace panuje i ve skalním hradu Sloup, i když je položen níže a je podstatně menší než Bezděz. Kastelán Ivan Volman dokonce ze schodů, které vedou na hrad, sám ručně odsekává led.

„Pořád nevím, jestli otevřeme. Já bych rád a dělám pro to všecko, co můžu, aby se lidi vůbec dostali na hrad, protože, jak vidíte, schody jsou pořád plné ledu. Přisněžilo a ten led zase akorát naroste,“ nevzdává boj s počasím.

Sníh navál i do vnitřních prostor hradu. Naštěstí jich není příliš mnoho, stačí je prý jen zamést.

„I když sníh sleze a už bude turistická sezona, tak my jsme prošvihli čas jarního úklidu, čili tam bude nepořádek. Já už jsem třikrát odvolal brigádu, kterou jsem tu měl domluvenou,“ pokračuje Volman.

Jestli se hrady Bezděz a Sloup otevřou během příštích dnů, záleží na počasí. Pokud nedojde k radikálnímu oteplení, tak se podle kastelána Jana Juřičky může Bezděz zpřístupnit návštěvníkům až za několik týdnů.

Tomáš Mařas, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme