Hrady na Klatovsku v nové sezoně zpestří prohlídkové okruhy

Hrady a zámky si touto dobou sice užívají zasloužený odpočinek, neznamená to ale, že by se kolem nich vůbec nic nedělo. Téměř všude se správci připravují na nadcházející sezonu a vymýšlejí, čím by letos návštěvníkům zpestřili pobyt. Kromě akcí se plánují i stavební práce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní hrad Švihov

Vodní hrad Švihov | Foto: Národní památkový ústav Plzeň

„Do roku 2014 chystáme několik novinek. Budou malé změny v prohlídkové instalaci a velká novinka bude možnost zapůjčit si lodičku a projet se na vodním příkopu kolem hradu,“ uvádí kastelán Švihovského hradu Lukáš Bojčuk.

Ve Švihově se možná bude i pracovat, začít by totiž měla rekonstrukce vstupní věže. Projekt je hotový, vše teď závisí jen na penězích.

„V budoucích dvou nebo třech letech by měla být věž zrekonstruována zevnitř i zvenku a zpřístupněna pro veřejnost,“ říká kastelán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinky na západočeských hradech zmapovala reportérka Jitka Englová

Na Rabí letos plánují změnu jednoho prohlídkového okruhu a chtěli by pokračovat v obnově opevnění. I tady ale rozhodnou až přidělené peníze. Novinky chystají i Velhartice.

„Uvažujeme o změně výstav v hradním pivovaru, mělo by se to jmenovat Pašeráctví na Šumavě. Jinak se vrátíme k tradičním akcím, jako byly Štíty stříbrného lva. V červnu bude plzeňské divadýlko Kuba hrát jeden celý týden představení pro mateřské školy a první stupeň základních škol,“ vyjmenovává průvodkyně Anděla Mejstříková.

Hrad bude navíc pracovat na nátěrech šindelových střech a zajišťovat se budou koruny hradeb.

Letošní sezonu novinkami oživí i hrad Kašperk, který chystá mimo jiné nové prohlídky o životě na hradě.

„V první řadě se jedná o to, že bychom chtěli učit návštěvníky, aby, když přijdou na nějakou památku, něco objevili. Moto prohlídek je 3P – je třeba být poučen, umět se podívat a umět si představit, co jak vypadalo a fungovalo,“ přibližuje kastelán Zdeněk Svoboda.

Hrad Kašperk dal postavit Karel IV. na ochranu zemské stezky | Foto: regiony.ic. cz

Archeologické nálezy jsou na hradě zatím k vidění jen v podobě, v jaké byly vykopány, jako torza. Když se na ně podívá běžný návštěvník, neumí si představit, k čemu v minulosti sloužily nebo jak vůbec vypadaly.

„My se pokusíme o to, aby předměty ožily. Přenesou se z vitríny do nástěnného obrazu, který bude zachycovat život na hradě v době jeho fungování. A tyto předměty budou na obraze hrát ústřední roli,“ vysvětluje Svoboda.

O tradiční lákadla Kašperku, jako je interaktivní prohlídka Stavba hradu nebo divadlo, ale prý lidé ani letos nepřijdou.

„Prohlídka Stavba hradu zůstává, protože má u návštěvníků stále velký úspěch. Jako kulturní program už teď máme podepsanou smlouvu na divadelní představení spolku Kašpar. Letos v srpnu se bude hrát rekordně osm večerů. Čtyřikrát to bude Cyrano a čtyřikrát Romeo a Julie,“ uzavírá Zdeněk Svoboda.

Nová sezona na památkách začne o prvním dubnovém víkendu.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme