Hráz Máchova jezera je už opravená a čeká ji zkušební provoz

Oprava hráze Máchova jezera na Českolipsku je u konce, i tak tam lze ještě potkat dělníky. Ti pokračují v úpravě sousedního pobřeží. Při těchto pracích se použijí i pytle, které sloužily jako provizorní hráz při opravách. Zkušební provoz nové hráze by měl začít 1. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Máchovo jezero - opravená hráz i hrázní domek | Foto: Tomáš Mařas

Hladina vody v Máchově jezeře je zatím nižší, než je obvyklé. „Současná hladina Máchova jezera je osmdesát pět centimetrů pod normálem,“ říká stavbyvedoucí Václav Švoma.

Není tak problém suchou nohou obejít takzvaný bezpečnostní přeliv. Kdyby se člověk po stejné cestě vydal při běžné hladině jezera, byl by už osmdesát centimetrů pod hladinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O opravě hráze Máchova jezera natáčel redaktor Tomáš Mařas

Na stavbu se podle Švomy spotřebovalo zhruba tisíc kubíků betonu, osmdesát tun oceli a dvacet pět kubíků kamene.

Vyrostly nové výpusti, kterých je nyní šest místo původních dvou, a přibyly také takzvané nátokové komory, ty jsou nyní tři.

Při stavbě se použila i jedna nezvyklá pomůcka – provizorní hráz z pytlů s kamením. „Tu jsme už demontovali, takže Máchovo jezero je už bez hráze a napouští se dál,“ doplňuje Švoma.

Zmiňované pytle s kamením se nacházejí jen asi deset metrů od kompletně hotové hráze. Při dalších úpravách břehu ještě najdou využití.

Máchovo jezero - uvnitř bezpečnostního přelivu | Foto: Tomáš Mařas

„Břeh kolem stávajícího chodníku se opevní právě těmito pytli a přesype se štěrkopískem,“ podotýká stavbyvedoucí.

Opravenou hráz jezera teď čeká zkušební provoz, začít by měl v pátek. Nižší hladina vody není podle Švomy problém.

„Nám stačí spodní výpusť na zahájení zkušebního provozu. Po komplexních a individuálních zkouškách stavidlových uzávěrů pustíme provoz na vodním díle. V průběhu napouštění to budeme stále kontrolovat,“ říká.

Tomáš Mařas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme