Hřbitov v Týnci nad Sázavou přišel o soukromí. Kvůli obnově zeleně

Živý plot okolo hřbitova v Týnci nad Sázavou zmizel. Odborná firma ho kvůli projektu obnovy zeleně zcela vykácela. Pietní tiché místo, dříve zcela oddělené od okolního světa, tak přišlo o své soukromí. Lidé se zlobí, že radnice tuto úpravu zeleně dovolila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z hrobů na hřbitově v Jimramově

Jeden z hrobů na hřbitově v Jimramově | Foto: Silvie Mikulincová

Ještě před vykácením živého plotu nebylo na hřbitov vidět. Nyní si každý už zdálky může prohlédnout výzdobu jednotlivých hrobů nebo pozorovat, kdo se u něj v tichosti a rozjímání sklání.

„A musím říci, že je to rozhodně nezvyklý pohled. Hřbitov úplně mimoděk přitahuje zraky většiny lidí, kteří ho míjejí. Je jich hodně, protože v těsném sousedství tohoto místa vede frekventovaná silnice na Benešov,“ vysvětluje redaktorka Lenka Morávková.

Zásah dělníků nakonec překvapil i samotnou radnici. Úřad proto nyní hledá urychlené řešení, jak hřbitovu soukromí vrátit. Reálné možnosti jsou dvě a samozřejmě se týkají oplocení. První varianta je vyměnit staré pletivo za nové a kromě tisu vysadit k plotu nějakou rychle obrůstající rostlinu. Nejdříve v létě by tak vznikla zelená bariéra mezi silnicí a hřbitovem.

Druhá varianta je vyměnit stávající kovový plot za dřevěný s minimálními mezerami mezi laťkami. Radnice se přiklání k prvnímu řešení, rozhodne se ale podle přání obyvatel.

Projekt obnovy zeleně se netýká jen hřbitova, ale zeleně v celém Týnci nad Sázavou. Akce by měla být dokončena v listopadu. Projekt stál skoro šest milionů korun a většinu hradí evropská dotace. Město se podílelo částkou přibližně půl milionu korun.

ak, Lenka Morávková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme