Hřbitov v Týnci nad Sázavou přišel o soukromí. Kvůli obnově zeleně

Živý plot okolo hřbitova v Týnci nad Sázavou zmizel. Odborná firma ho kvůli projektu obnovy zeleně zcela vykácela. Pietní tiché místo, dříve zcela oddělené od okolního světa, tak přišlo o své soukromí. Lidé se zlobí, že radnice tuto úpravu zeleně dovolila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z hrobů na hřbitově v Jimramově | Foto: Silvie Mikulincová

Ještě před vykácením živého plotu nebylo na hřbitov vidět. Nyní si každý už zdálky může prohlédnout výzdobu jednotlivých hrobů nebo pozorovat, kdo se u něj v tichosti a rozjímání sklání.

„A musím říci, že je to rozhodně nezvyklý pohled. Hřbitov úplně mimoděk přitahuje zraky většiny lidí, kteří ho míjejí. Je jich hodně, protože v těsném sousedství tohoto místa vede frekventovaná silnice na Benešov,“ vysvětluje redaktorka Lenka Morávková.

Zásah dělníků nakonec překvapil i samotnou radnici. Úřad proto nyní hledá urychlené řešení, jak hřbitovu soukromí vrátit. Reálné možnosti jsou dvě a samozřejmě se týkají oplocení. První varianta je vyměnit staré pletivo za nové a kromě tisu vysadit k plotu nějakou rychle obrůstající rostlinu. Nejdříve v létě by tak vznikla zelená bariéra mezi silnicí a hřbitovem.

Druhá varianta je vyměnit stávající kovový plot za dřevěný s minimálními mezerami mezi laťkami. Radnice se přiklání k prvnímu řešení, rozhodne se ale podle přání obyvatel.

Projekt obnovy zeleně se netýká jen hřbitova, ale zeleně v celém Týnci nad Sázavou. Akce by měla být dokončena v listopadu. Projekt stál skoro šest milionů korun a většinu hradí evropská dotace. Město se podílelo částkou přibližně půl milionu korun.

ak, Lenka Morávková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme