Hřbitovy před Dušičkami hlídají nejen policisté, ale i kamery a fotopasti

Dušičky sice připadají až na následující sobotu, řada lidí ale využila k návštěvě hrobů svých zemřelých už tento prodloužený víkend. S větším počtem pozůstalých na hřbitovech každoročně roste také aktivita zlodějů, kteří kradou výzdobu z hrobů i věci ze zaparkovaných aut návštěvníků. Hřbitovy proto hlídají nejen policisté a strážníci, ale i kamery a fotopasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O Dušičkách míří lidé na hřbitovy (ilustrační foto) | Foto: Olga Štrejbarová

Krade se vše od obyčejných květin, přes nezapálené svíčky až po kovové ozdoby na hrobech, přiznává ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula.

„Co je úplně nejhorší, že se ztrácejí i urny s popelem. Zlodějům jde o ten okrasný obal, ve kterém je uložena úřední schránka. Zloději bohužel urnu většinou vynesou celou, tím pádem je škoda, hlavně morální, naprosto nedozírná,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se hřbitovy chrání před nájezdy zlodějů a vandalů, zjišťovala reportérka Věra Gajdošíková

Policisté a strážníci proto v období před Dušičkami hlídají hřbitovy víc než jindy. A kam nevidí strážník, tam vidí kamerový systém.

„Jeho zprovozněním opravdu došlo ke snížení počtu krádeží v tom období. Kamerový systém samozřejmě pomůže identifikovat spoustu zlodějů a pomůže to policii při řešení těchto případů,“ dodává Marek Šamšula.

Proti nezvaným návštěvníkům na hřbitovech se chrání i menší města a obce. Například hřbitov ve Vranovicích na Brněnsku nově hlídají takzvané fotopasti. Jejich snímek zachytí případné zloděje nebo vandaly.

Ve Vranovicích nainstalovali fotopasti po útoku vandalů

Vedení obce se zařízení rozhodlo nainstalovat po loňském útoku dvou výtržníků, kteří právě před Dušičkami poničili desítky hrobů. Fotopasti totiž fungují jako prevence, popisuje starosta Jan Helikar z ODS.

„Zatím se nedá říct, jestli se to osvědčilo, nebo ne, ale jsme přesvědčeni o tom, že to funguje jako takový vykřičník pro lidi, že vědí, že tam máme tyhlety věci. Takže myslím si, že to funguje,“ míní starosta.

Motorizovaní návštěvníci hřbitovů by měli myslet také na známou poučku, že auto není trezor a nenechávat v autech žádné cenné věci.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme