Hřebčín v Kladrubech nad Labem už nebude státním podnikem

Hřebčín v Kladrubech nad Labem nutně potřebuje rekonstrukci. I proto dnes bude vláda jednat o jeho převodu z národního podniku na příspěvkovou organizaci. Pak by totiž hřebčín mohl dostat 300 milionů korun z evropských fondů. V havarijním stavu jsou zejména rozvody sítí a kanalizace. Navíc teprve na jaře skončilo dvouleté omezení prodeje koní kvůli výskytu nemoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kladruby - koně | Foto: Agentura CzechTourism

Hřebčínu ale neprospěly ani časté změny ve vedoucích funkcích. Ředitel státního podniku Jan Hek současný chaotický stav přičítá svým předchůdcům:

„Účetní evidence koní byla katastrofa. Koně byly vedeni na jiných střediscích nebo byli vedeni i mrtví koně.“

Odvolaná ředitelka Lenka Godhardová taková obvinění odmítla. Vinu podle ní nese ministerstvo zemědělství, které provoz hřebčína financuje. Přesto bojuje za zachování formy státního podniku. Petici, kterou organizuje, podle ní podepsalo už více než pět tisíc lidí.

„Sklo, porcelán, sirky, cukrovary. Dnes a denně jsme svědky, jak to dopadá. Máme obavy, aby se nestalo něco podobného. Vstoupí-li do toho soukromý sektor s nejlepšími úmysly, může nastat nějaký problém, zvrat a mohlo by se stát, že tam ty koně nemusejí v konečné fázi být,“ říká Godhardová.

To, že by převod na příspěvkovou organizaci směřoval k jakékoliv privatizaci, ministerstvo zemědělství odmítá.

Jan Piroch, Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme