Hřensko přestanou ohrožovat padající skály, díky unikátním bariérám

V Hřensku na Děčínsku dokončují dělníci práce na dynamických bariérách. Ty obec v budoucnu ochrání před pády až desetitunových skalních bloků. Řícení skal v minulosti několikrát poškodilo majetek místních obyvatel i odřízlo přístupové cesty do obce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanace skal | Foto: Josef Suk

Bariéry vybudovala Správa Národního parku České Švýcarsko, přestože za škody i bezpečí jsou zodpovědní lidé pod prudkými srázy sami. Podle mluvčího parku Tomáše Salova šlo o praktické řešení i sousedské gesto.

„Pro obec Hřensko by bylo určitě velice složité na takové finanční prostředky dosáhnout. Proto bylo snazší, aby správa národního parku zažádala v Operačním programu životní prostředí o dotaci, kterou jsme v plném rozsahu získali,“ říká Tomáš Salov.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hřensku na Děčínsku dokončují dělníci práce na bariérách, které ochrání obec před padajícími kameny. Prohlédla si je reportérka Iva Zítková

Ochranný systém je v Česku unikátní. Podle geologa národního parku Jakuba Šafránka jsou bariéry schopné zachytit až deset tun horniny.

„Bariéra se sestává z nosníku, z lan, které ji fixují, a z pletiva, které je mezi nosníky a slouží k zachytávání kamenů. Ke svahu je přichycená šikmo, kdyby byla svisle, tak je účinnost mnohem nižší. Takhle pojme mnohem větší procento balvanů, které by se sem valily,“ popisuje Jakub Šafránek.

V tuto chvíli už bariéry chrání většinu obce. Jejich vybudování stálo 130 milionů korun a dokončovací práce by měly být hotové během léta.

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme