Hrob sv. Anežky zatím objeven nebyl

Po prvním dnu průzkumu podzemí pražského kostela sv. Haštala archeologové pochybují o zdejším uložení ostatků české světice, sv. Anežky. Archeologové sice objevili kosti a hrobku, ale podle nich to s ostatky světice nesouvisí. Odborníci odkryli dvě místa, které dřív označil georadarový průzkum, ale jen jedno z nich doporučila následná kontrolní měření k odkrytí. Právě na toto místo zítra tým archeologů spustí speciální sondu s kamerou, aby zjistil, co se v podzemí kostela skrývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mediálně sledovaný otvor před oltářem. | Foto: Tomáš Adamec

Gotický podélný kostel s věží ve tvaru hranolu a s výškou asi čtyřiceti metrů stojí pár kroků od Anežského kláštera. I když je sedmým rokem zavřený, už zdálky se z kostela ozýval hluk kladívek, majzlíků a dlátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o průzkumu podzemí kostela sv. Haštala v Praze.

Tým archeologů pracoval na dvou místech současně, přímo v podestě oltáře, a pak asi půl metrů od této podesty. Jeden z archeologů pomalu odhrabával zeminu, která byla pod deskami podlahy, druhý ji vynášel v umělohmotném černém kbelíku do vedlejší místnosti.

Mezi pískem i hlínou byly i části kostí. Tímto nálezem se ale archeologové nedali vyvézt z míry. "Jde o situace, které lze při archeologickém výzkumu kostela předpokládat. Nebylo nalezeno nic, co by nasvědčovalo tomu, že budou objeveny ostatky sv. Anežky," uvedl na místě profesor Petr Sommer z Archeologickému ústavu Akademie věd.

Cihlová hrobka

Během hodiny a půl odborníci odkryli podlahu do hloubky asi půl metru, pak kladkou zvedli velkou kamennou desku. Pod ní našli maltovou vrstvu s úštěpky opuky a úlomky skla, ty by mohly pocházet z 18. až 19. století.

"Tam výzkum bude ještě pokračovat. Na druhé straně, nalevo od oltáře, jsme odkryli strukturu cihlové barokní hrobky. Zítra či v nejbližších dnech hrobku prozkoumáme kamerou, tedy co nejšetrnějším způsobem. Takových hrobek je nicméně v kostelech celá řada. Nemůžeme vyloučit, že se jedná o hrobku osoby, která měla ke kostelu vřelý vztah a byla proto pohřbena na čestném místě v kostelním presbytáři. Nemáme ale zatím žádné indicie vedoucí k tomu, že by se zde nacházely ostatky sv. Anežky," znovu potvrzuje šéf archeologů pražského Národního památkového ústavu Jaroslav Podliska.

Průzkum podzemí kostela bude kvůli zdejšímu možnému umístění hrobu svaté Anežky pokračovat, archeologové i samotní církevní pracovníci jsou ale dost skeptičtí a nevěří tomu, že by u Haštala hrob české světice našli.

Michaela Vetešková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme