Hroby, ke kterým se majitelé nehlásí, nabízí Karlovy Vary k prodeji

Karlovy Vary prodávají staré a nevyužívané hroby na hřbitově v Drahovicích. Město chce, aby byl areál, kde se začalo pohřbívat ve druhé polovině 19. století, uchováván v důstojném stavu. Zájem o hrobová místa je velký.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jihlavském hřbitově registrují desítky dlužníků

Na jihlavském hřbitově registrují desítky dlužníků | Foto: Olga Štrejbarová

Město začalo o prodeji hrobů přemýšlet, protože se na magistrát obracelo čím dál více potenciálních zájemců. Neexistovala ale platná legislativa, takže jim nebylo možno vyhovět.

„Proto jsme přijali pravidla k tomu, aby se nejdříve vyzvali případní vlastníci hrobových míst. Pakliže se nepřihlásí, pak máme za to, že hrobová místa jsou volná. Aby bylo jasno, jedná se o hrobová místa, která jsou staršího data, nejsou to samozřejmě hrobová místa, která byla pronajata za posledních 50 let, ale jsou to ta historická, především tedy pozůstatek po německém obyvatelstvu,“ uvádí náměstek primátora Jaroslav Růžička.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodej hrobů v Karlových Varech se zajímala redaktorka Andrea Strohmaierová

O hroby, ke kterým se už nikdo nehlásí, je velký zájem. Ceny se pohybují v řádech tisíců až desetitisíců korun, a to v závislosti na umístění. „Už desítky hrobových míst byly prodány. Proces prodeje, protože to samozřejmě obsahuje i znalecké posudky, probíhá u dalších. Takže zájem je,“ potvrzuje náměstek.

Podle zákona musí město z hrobů před opětovným použitím vyzvednout ostatky, nechat je spálit a uložit do žárové hrobky. Náhrobky mohou noví majitelé znovu využít. Prodávat se ale automaticky nebude každý starý a nevyužívaný hrob. Vše má svá pravidla.

Významné hroby město neprodá

„My si nejdříve vytipujeme sektory, kde víme, že nemáme žádná problematická místa. Těmi ,problematickými‘ místy myslím to, že tam nejsou hroby významných osobností anebo architektonicky či památkově zajímavé. Tyhle identifikujeme a pak dáme veřejnou vyhláškou vědomí k tomu, aby se někdo přihlásil, pokud k nim má vztah,“ vysvětluje Růžička.

Úpravou by mělo projít také prostředí hřbitova, konkrétně stromy a zeleň. Město na práce vyčlení přes tři miliony korun. „Nechali jsme si zpracovat projekt od sadovnických inženýrů a ti nám navrhli, abychom nekáceli, ale provedli pouze zdravotní řezy u lip, které jsou v alejové formě zejména v katolické části hřbitova,“ upřesňuje Růžička.

Původní karlovarský hřbitov byl u chrámu svaté Máří Magdalény. Postupně ho nahradil ondřejský hřbitov, a když se i ten dostal do zastavěné části města, začalo se pohřbívat v Drahovicích. Tamní hřbitov se skládá z katolické, evangelické i židovské části.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme