Hudebníci z Teplicka pomáhají postiženým dětem. Pátá benefice je pro slepého chlapce

Skupina Bob a Bobci z Křižanova na Teplicku už popáté pomůže postiženému dítěti. Rok od roku se peníze z charitativního koncertu zvedají. Dnes mohou lidé na přehlídce pěti kapel v Hrobu přispět devítiletému Ondrovi Krejčovi z Litvínova. Když mu bylo pět měsíců, lékaři přišli na to, že nemá vyvinutý oční nerv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Devítiletý Ondra Krejča se svým tátou Miloslavem. Za peníze z benefice by chtěl mluvící mobil a mluvící hodinky

Devítiletý Ondra Krejča se svým tátou Miloslavem. Za peníze z benefice by chtěl mluvící mobil a mluvící hodinky | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

To, co Ondrovy oči vidí, mozek nepochopí. „Vidím světlo a tmu. Vidím i bez brýlí, ty mám proto, kdybych narazil, abych si neporanil oči,“ vysvětluje Ondra. Se psaním úkolů mu pomáhá Pechtův stroj, k dispozici má i asistentku.

Ondra má také počítač s mluvicím programem. Řekne mu prý všechno, jen na něm nemůže hrát hry. „Ale vždycky si někoho pozvu a říkám mu, co tam má dělat a já si užívám zvuků. To se mi líbí,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

S devítiletým Ondrou a jeho tatínkem mluvila reportérka Gabriela Hauptvogelová

Zvuky si Ondra užívá i v lidušce. Umí hrát na flétnu, tahací i foukací harmoniku, akordeon a chce se naučit na trubku a bicí. Má ještě starší sestru Káťu a jeho slepota změnila život celé rodině. Maminka Jana s ním zůstala doma, aby se mu mohla více věnovat.

„Díky manželce jsme ho dokázali dostat tam, kde je teď,“ tvrdí tatínek Miloslav. Jak se učí dítě, které nevidí, mluvit?

„U Ondry je výhoda, že je zvídavý, on si všechno osahá. Díky dobrým lidem jsme se dostali tam, kam se jiní běžně nedostanou. Byl v pilotní kabině, v lokomotivě, v různých nákladních a hasičských autech,“ popisuje Miloslav a přidává zkušenosti se získáváním příspěvků.

„Je dost těžké o ně žádat. Nedávno jsme pro něj chtěli takzvanou hladinku, aby si mohl sám nalít vodu do sklenice. Zamítli nám to s tím, že žije v rodině, tak se o něj máme postarat. Tak jsme si to koupili sami. Nebylo to tak drahé, stálo to asi 250 korun, ale...“

Peníze pomohou s překladem učebnic

Ale jsou i dražší věci, které Ondra potřebuje. Peníze z benefičního koncertu a dražby dresu hokejisty Martina Ručinského chtějí rodiče použít třeba na překlad učebnic do Braillova písma. Pro jeden školní rok to stojí zhruba 30 tisíc korun. A chtějí mu pořídit také speciální počítač.

„Musí mít hlasový výstup, braillský řádek s výstupem na braillskou tiskárnu. Jenom ta tiskárna stojí 130 tisíc,“ říká Miloslav.

„Já bych si přál hlavně mluvící hodinky a mluvící mobil anebo člun,“ přemýšlí Ondra nad dotazem, co by si koupil, kdyby benefice vynesla víc peněz než jen na učebnice.

Koncert začíná v osmnáct hodin.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme