Husinec si připomíná 600. výročí Husovy smrti, přišly tisíce lidí

V Husinci na Prachaticku dnes vrcholí čtyřdenní program připomínající 600. výročí upálení místního rodáka Jana Husa. V Centru mistra Jana Husa se dopoledne konala ekumenická bohoslužba, k vidění tam jsou ukázky života v 15. století. Bohatý program s koncerty a divadelními představeními se odehrává také na dalších dvou pódiích ve městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Husinci připomněli 600. výročí od upálení Mistra Jana Husa | Foto: Andrea Poláková

Dnešní část oslav začala ráno na náměstí. Městečko s 1400 obyvateli se zaplnilo návštěvníky. "Máme plná všechna parkoviště, lidí jsou tu tisíce," řekl Ondřej Babka z organizačního týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Husince na Prachaticku přijely tisíce lidí, aby si připomněly upálení mistra Jana Husa. Natáčela Jitka Cibulová Vokatá

Ekumenická bohoslužba začala dvě hodiny před polednem, v Centru mistra Jana Husa pak následovalo divadelní představení o Husovi. Zní tam středověká hudba a soubor Civitas Pragensis přibližuje život lidí v době husitských válek. Třetí scéně dominují divadelní představení a jihočeská dechovka.

Odkaz husineckého reformátora připomněl na oslavách patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta. „Jer to viděno jako příběh člověka, který se dokázal ve své statečnosti, odolnosti a víře postavit i proti moci. Ačkoli Hus prohrál v právním procesu, přesto morálně zvítězil.“

Husovy oslavy začaly v pátek večer koncerty v areálu Slavoje. V neděli se v Husinci mimo jiné konal historický průvod, následoval ohňostroj se zapálením hranice.

Husův dům v Kostnici láká návštěvníky, reformátor v něm ale zřejmě nikdy nebyl

Číst článek

Tradice od roku 1869

Tradice Husových oslav v Husově rodišti se odvíjí od roku 1869. První oslavy se nesly ve znamení 500 let od Husova narození. Početného shromáždění se zúčastnily i vůdčí osobnosti národního obrození, včetně Františka Palackého. Oslavy se konaly i během první republiky.

Komunistický režim udělal ze vzpomínky Okresní mírové slavnosti, s Husem pramálo spojené. K původní myšlence, připomínání odkazu Jana Husa, se v městečku vrátili v roce 1990.

Kněz Jan Hus, jenž se v Husinci narodil kolem roku 1370, byl jedním z prvních představitelů církve, kteří usilovali o její reformaci. Byl proti odpustkům a tvrdil, že jediným pramenem víry má být Písmo svaté, nikoliv papežská nařízení či encykliky. Kvůli svým myšlenkám byl označen za kacíře a 6. července 1415 upálen v Kostnici na jihozápadě Německa.

Mistr Jan Hus | Foto: Michal Jindra

ČTK, Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme