Husův rodný dům má novou střechu. Do letošního jubilea v něm má být i nová expozice

Církev československá husitská se pustila do rekonstrukce rodného domku mistra Jana Husa v Husinci na Prachaticku. Před zimou opravila střechy a krovy. Při červencových oslavách 600. výročí upálení kněze a církevního reformátora v Husově památníku ukáže i novou expozici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodný domek Mistra Jana Husa v jihočeském Husinci chátrá. Projde proto rekonstrukcí

Rodný domek Mistra Jana Husa v jihočeském Husinci chátrá. Projde proto rekonstrukcí | Foto: Václav Malina

„Termín otevření památníku mistra Jana Husa v Husinci je stanoven na 30. května. Vzhledem k tomu, že výročí upálení mistra Jana Husa se velice blíží, je nutné, aby rekonstrukce byla v tomto termínu dokončena,“ slibuje patriarcha církve Tomáš Butta.

„Protože je to záležitost i našeho státu. Nejen naší církve nebo křesťanských církví, které se hlásí k Husovi, ale i samozřejmě regionu,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rodný dům mistra Jana Husa v Husinci církev opraví do letošního 600. výročí Husova upálení. O detaily se zajímal redaktor Václav Malina

Rekonstrukce Husova domku bude stát kolem 25 milionů korun. Církvi s financováním výrazně pomohlo ministerstvo kultury. Kvůli dřevomorce byl objekt dokonce v havarijním stavu.

„Myslím, že ty práce vedly k tomu, aby se zamezilo šíření dřevomorky. Také všechny dřevěné prvky byly vyměněny,“ připomíná Tomáš Butta.

Město Husinec rodný dům církevního reformátora pronajalo církvi československé husitské na padesát let. Starostka Ludmila Pánková sleduje nejen stavební práce, ale také budoucí podobu expozice. „Je to krásné, moderní, technické a přitom důstojné odkazu mistra Jana Husa,“ popisuje.

„Světnička mistra Jana Husa zůstala úplně stejná, tam vlastně k žádným změnám nedošlo. Akorát přístup je opravený. Ale vzniká spousta nových expozic a mladá generace se má opravdu na co těšit. Dostanou do ruky tablet a budou mít možnost seznámit se s historií. Jak kdo chce do hloubky, si najde svoji informaci,“ připomíná starostka.

Církev československá husitská podle patriarchy Tomáše Butty věří, že zájem o Husův památník bude větší než dosud.

„A že bude možnost právě tou novou expozicí, která bude využívat multimediální zařízení, aby to bylo přitažlivé a zajímavé pro návštěvníky a myslíme samozřejmě i na mladou generaci,“ dodává Butta.

600. výročí upálení mistra Jana Husa připadá na 6. července.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme