Hygienici při kontrolách táborů na Děčínsku zjistili jen drobné nedostatky

O děti v táborech na Děčínsku je dobře postaráno. Hygienici ve dvaceti z nich našli jen drobné nedostatky. O tom, že je při kontrolách nezajímají jenom dokumenty, se přesvědčila Gabriela Hauptvogelová, která se vypravila na inspekci s hygienikem Janem Bechyněm. Nejdříve zajeli do chatkového tábora Tomášov u Mikulášovic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hygienik Jan Bechyně při kontrole sprch na táboře Tomášov

Hygienik Jan Bechyně při kontrole sprch na táboře Tomášov | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Jsou tady palandy, mají zábrany a pevnou oporu. Jak staré děti máte nahoře?“ zajímá se hygienik a dostává se mu ujištění, že na horních palandách spí jen starší děti. Dále se dozvídá, že v některých chatičkách je sociální zařízení, malé umyvadlo se studenou vodou a záchod. Teplá voda teče v koupelnách.

Hygienik Jan Bechyně byl spokojený i se sprchami a záchody. V táboře jich mají dost; například na patnáct dětí musí být jeden záchod. A pak už nás zdravotní sestra Radka Horáková zavedla na ošetřovnu:

„Pokoj pro nemocné jsme letos využili. Měli jsme tu jednoho ‚experta‘, který si zlomil prstík u nohy, takže tady ležel. A v hicech jinak byly úžehy,“ říká zdravotní sestra, když na ošetřovnu zrovna přichází jedno dítě s přisátým klíštětem. Podle setry je klíšťat letos dost, více než loni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na inspekci do letních táborů se s hygieniky vydala redaktorka Gabriela Hauptvogelová

Mezitím byla hygienička Soňa Camargová v kuchyni. I tam bylo všechno podle předpisů, oddělené plochy pro zpracování různých potravin. A se skladováním si v hlavní budově hlavu lámat nemusejí: maso, vejce či mléčné výroby se vozí z obchodu těsně před spotřebováním. „Jídelníček byl taky vyhovující, tekutin mají děti také dostatek,“ chválí hygienička.

Pak už jsme se přesunuli do tábora Ludvíkovičky u Lipové, kde asi čtyřicítka dětí spí ve stanech. Pro ty jsou podle Jana Bechyně také pravidla:

„Každý stan musí mít podlážku a lůžka by měla mít pevnou podložku, protože tam je potřeba počítat i s prostorem pro uložení věcí a to je ideální pod tím lůžkem. Nehledě třeba i na kontakt s hmyzem a podobně.“

Zázemí je v chalupě - jsou tam záchody, sprchy, kuchyně i marodka. Do sprch nás zavedl vedoucí tábora Vladimír Starý: „Jak se děti byly mýt, tak je tu trošku našlapáno,“ upozorňuje hned zkraje. Mají tu umyvadla, dvě sprchy, což podle hygieniků postačuje.

Vedoucí tábora přiznává, že ne každá návštěva hygieniků v minulosti proběhla bez problémů: „Je třeba problém v tom, že uzeniny nesmí být v mrazáku. Ráno jsme přivezli buřty, a protože bylo vedro, dali jsme je do mrazáku a zrovna přijela hygiena. Takže z toho byl zápis, hrozila i pokuta.“

Tentokrát ale hygienik Jan Bechyně jen upozornil na to, že nepořádek ve sprchách musí být uklizený předtím, než tam zase děti přijdou. Pouze drobné nedostatky v posledních letech přičítá tomu, že party pořadatelů táborů se už ustálily a záleží jim na tom, aby děti strávily pár hezkých dnů.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme