Hygienici zmírňují opatření. Brněnská voda je vhodná k mytí nádobí i osobní hygieně

Voda z Brněnských vodáren je už vhodná k mytí nádobí, oplachování ovoce a zeleniny či osobní hygieně. Pít by se ale stále neměla – musí se nejdřív převařit. Podle hygieniků v souvislosti s bakteriemi v potrubí nepřibylo průjmových onemocnění. Doporučení nepoužívat vodu jako pitnou platí pro Brno a okolí od čtvrtka. Cisterny do ulic brněnské vodárny nepřistavily.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodárenští technici v Brně na 20 místech proplachují potrubí, aby se zbavili závadné vody

Vodárenští technici v Brně na 20 místech proplachují potrubí, aby se zbavili závadné vody | Foto: Karolína Wernerová | Zdroj: Český rozhlas

„Na každé cisterně je napsáno, že pitná voda je použitelná po převaření. To znamená, že bychom dodávali stejný produkt, který se k lidem dostane klasicky vodovodním potrubím,“ vysvětloval ředitel Brněnských vodáren Petr Šindler.

Závadnou vodu zjistili hygienici při pravidelné kontrole. Koliformní bakterie se v ní přemnožily nejspíš kvůli horkému počasí. Další rozbory budou hotové v sobotu.

„Hygienici opravdu zmírnili původní doporučení vodáren, vodu z kohoutků lidé mohou používat k osobní hygieně. Neměli by mít žádné zdravotní komplikace, pokud kohoutkovou vodu používají například při čištění zubů. K pití se ale doporučuje používat voda buď převařená, nebo balená. Toto opatření by hygienici mohli ještě více zmírnit o víkendu, kdy budou jasné další výsledky posledních rozborů vody,“ komentovala situaci v Brně reportérka Marie Veselá.

Koliformní bakterie

Bakterie jsou v potrubí minimálně od pondělí, na začátku týdne odebraly vodárny vzorky, ze kterých se zjistilo, že je voda kontaminovaná bakteriemi. Celkový rozbor trval tři dny.

I když hygienici opatření postupně zmírňují, na kohoutkovou vodu by si stále měli dávat pozor lidé se s níženou imunitou, senioři nebo děti. Je nutné vodu převařovat nebo kupovat balenou.

Celý den prodavači doplňují vodu do regálů, ale stejně je někde prázdno. Nejvíc chybí neperlivá a jemně perlivá voda. Dodavatelé by měli průběžně prodejny zásobovat. Vodu lidé skupují nejen v kamenných obchodech, ale také na internetu. Některé online obchody prodaly až 15krát více nápojů než obvykle.

Marie Veselá, Kateřina Golasovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme