Hygienici zmírňují opatření. Brněnská voda je vhodná k mytí nádobí i osobní hygieně

Voda z Brněnských vodáren je už vhodná k mytí nádobí, oplachování ovoce a zeleniny či osobní hygieně. Pít by se ale stále neměla – musí se nejdřív převařit. Podle hygieniků v souvislosti s bakteriemi v potrubí nepřibylo průjmových onemocnění. Doporučení nepoužívat vodu jako pitnou platí pro Brno a okolí od čtvrtka. Cisterny do ulic brněnské vodárny nepřistavily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodárenští technici v Brně na 20 místech proplachují potrubí, aby se zbavili závadné vody | Foto: Karolína Peřestá

„Na každé cisterně je napsáno, že pitná voda je použitelná po převaření. To znamená, že bychom dodávali stejný produkt, který se k lidem dostane klasicky vodovodním potrubím,“ vysvětloval ředitel Brněnských vodáren Petr Šindler.

Závadnou vodu zjistili hygienici při pravidelné kontrole. Koliformní bakterie se v ní přemnožily nejspíš kvůli horkému počasí. Další rozbory budou hotové v sobotu.

„Hygienici opravdu zmírnili původní doporučení vodáren, vodu z kohoutků lidé mohou používat k osobní hygieně. Neměli by mít žádné zdravotní komplikace, pokud kohoutkovou vodu používají například při čištění zubů. K pití se ale doporučuje používat voda buď převařená, nebo balená. Toto opatření by hygienici mohli ještě více zmírnit o víkendu, kdy budou jasné další výsledky posledních rozborů vody,“ komentovala situaci v Brně reportérka Marie Veselá.

Koliformní bakterie

Bakterie jsou v potrubí minimálně od pondělí, na začátku týdne odebraly vodárny vzorky, ze kterých se zjistilo, že je voda kontaminovaná bakteriemi. Celkový rozbor trval tři dny.

I když hygienici opatření postupně zmírňují, na kohoutkovou vodu by si stále měli dávat pozor lidé se s níženou imunitou, senioři nebo děti. Je nutné vodu převařovat nebo kupovat balenou.

Celý den prodavači doplňují vodu do regálů, ale stejně je někde prázdno. Nejvíc chybí neperlivá a jemně perlivá voda. Dodavatelé by měli průběžně prodejny zásobovat. Vodu lidé skupují nejen v kamenných obchodech, ale také na internetu. Některé online obchody prodaly až 15krát více nápojů než obvykle.

Marie Veselá, Kateřina Golasovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme