I přes nedostatek sněhu je v Krkonoších stejný počet úrazů jako vloni

Na všech Krkonošských sjezdovkách slouží pravidelně také horská služba. Záchranáři tam vyjíždí k 700 úrazům za sezonu, to je asi k deseti denně dohromady ve všech střediscích. Během letošní zimy se počty úrazů drží na stejném čísle, a to i přes nedostatek sněhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská služba | Foto: Horská služba ČR

„Ve chvíli, kdy je nám nahlášen úraz, jsme schopni do minuty, dvou vyrazit tomu člověku na pomoc,“ popisuje den ve službě Marek Friš. Ke zraněným jezdí záchranáři různě.

Na některý terén se hodí nejlépe čtyřkolky. Jejich výhoda je v tom, že mohou jet jak na sněhu, tak na jiném povrchu. Hodí se například v jarních měsících.

Jak vypadá zásah na lyžích přímo na sjezdovce? „Většinou se děje v režimu, že jeden z nás odjede k úrazu, zjistí na místě, co přesně se děje, a podle toho za ním doráží druhý člověk s vybavením. To jsou u nás kanadské sáně nebo v těžších podmínkách Akia člun,“ vysvětluje Friš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak pracují záchranáři v Krkonoších, zjišťovala reportérka Hana Novotná

V saních je potom nezbytné vybavení. Kromě běžné lékárničky tam jsou i krční límce a sada různých tlakových obvazů. Po prvním ošetření zásah dále pokračuje dle závažnosti.

Buď ošetření stačí, nebo horská služba pacienta naloží na saně a sveze dolů do střediska, kde může být dále ošetřen. Ve všech střediscích horské služby v Královéhradeckém kraji je od letoška nové vybavení.

„Tady v Krkonoších i v Orlických horách se nám tato místa podařilo dovybavit diagnostickými přístroji, to tedy nejen defibrilátory, ale samozřejmě i tonometry, glukometry, pulzními oxymetry a dalšími. A všichni členové horské služby prošli školením, jakým způsobem se tyto přístroje obsluhují,“ říká náčelník horské služby v Krkonoších Adolf Klepš.

Takové vybavení by mělo stačit k tomu, aby záchranáři mohli lépe diagnostikovat i udržet pacienta do doby, než dorazí lékař. Ten se volá ve vážnějších případech. V těch nejvážnějších pak zasahuje vrtulník z Hradce Králové, který dorazí za několik minut.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme