I přes nespokojenost ekologů Brno nezvažuje zákaz solení silnic ve městě

Brněnským ekologům i některým majitelům psů vadí solení zasněžených nebo zledovatělých ulic. Nejvíce škod prý chemický posyp napáchá v centru města. Přestože se chodníky solit nesmí, nadměrné dávky ze silnic se stejně dostanou i na ostatní komunikace. Silnice se ale musí posypávat kvůli dopravě, Brno proto zřejmě zimní solení nezakáže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posypový materiál připravený k použití | Foto: Hynek Bulíř

„Je samozřejmé, že když posolíte silnici a silnice není snad nějakou zídkou nebo něčím stavebně technicky oddělena od chodníku, tak se tam část soli nanese přirozeným pohybem aut, lidí a podobně. Tomu zkrátka a dobře nejde zabránit. Když to řeknu velmi zjednodušeně, když půjdete v tomto počasí ven, tak s čistými botami domů nedojdete. To prostě není možné dosáhnout,“ říká mluvčí Brna-střed Roman Burián.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Gabriela Grmolcová zjišťovala, jaké mají obyvatelé Brna názory na solení silnic

Městské části v Brně sice od solení většinou ustoupily, především v centru města se ale podle některých silnice stále nepřiměřeně ošetřují, což způsobuje problémy zeleni, zvířatům i domům. Ekologové se už dříve snažili na problém neúspěšně upozornit.

„Taky se dostává tedy do stromořadí, ke stromům. To je nepopiratelné a ví se, že stromům sůl vadí. Taky vadí domům. A pak se smutně díváme na jaře, co to udělá s omítkou,“ vysvětluje ředitelka ekologického institutu Veronika Yvonna Gaillyová.

Sůl vadí na příklad i pejskařům. „Vidím, jak ho ty tlapky bolí,“ stěžuje si majitelka. „My jí umýváme nohy a pak jí je vždycky natřeme,“ dodává další.

Na ostravských chodnících vyhrála posypová sůl nad škvárou. Podle radních jde o menší zlo

Číst článek

O úplném zákazu solení ale brněnský magistrát neuvažuje, už dřívější podněty ekologů byly zamítnuty. Kontrola nadměrného chemického posypu je navíc obtížná.

„Že bychom v poslední době nějakou takovou kontrolu prováděli, to říkám rovnou, že ne,“ přiznává mluvčí Roman Burián.

Gabriela Grmolcová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme