I přes nespokojenost ekologů Brno nezvažuje zákaz solení silnic ve městě

Brněnským ekologům i některým majitelům psů vadí solení zasněžených nebo zledovatělých ulic. Nejvíce škod prý chemický posyp napáchá v centru města. Přestože se chodníky solit nesmí, nadměrné dávky ze silnic se stejně dostanou i na ostatní komunikace. Silnice se ale musí posypávat kvůli dopravě, Brno proto zřejmě zimní solení nezakáže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posypový materiál připravený k použití | Foto: Hynek Bulíř

„Je samozřejmé, že když posolíte silnici a silnice není snad nějakou zídkou nebo něčím stavebně technicky oddělena od chodníku, tak se tam část soli nanese přirozeným pohybem aut, lidí a podobně. Tomu zkrátka a dobře nejde zabránit. Když to řeknu velmi zjednodušeně, když půjdete v tomto počasí ven, tak s čistými botami domů nedojdete. To prostě není možné dosáhnout,“ říká mluvčí Brna-střed Roman Burián.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Gabriela Grmolcová zjišťovala, jaké mají obyvatelé Brna názory na solení silnic

Městské části v Brně sice od solení většinou ustoupily, především v centru města se ale podle některých silnice stále nepřiměřeně ošetřují, což způsobuje problémy zeleni, zvířatům i domům. Ekologové se už dříve snažili na problém neúspěšně upozornit.

„Taky se dostává tedy do stromořadí, ke stromům. To je nepopiratelné a ví se, že stromům sůl vadí. Taky vadí domům. A pak se smutně díváme na jaře, co to udělá s omítkou,“ vysvětluje ředitelka ekologického institutu Veronika Yvonna Gaillyová.

Sůl vadí na příklad i pejskařům. „Vidím, jak ho ty tlapky bolí,“ stěžuje si majitelka. „My jí umýváme nohy a pak jí je vždycky natřeme,“ dodává další.

Na ostravských chodnících vyhrála posypová sůl nad škvárou. Podle radních jde o menší zlo

Číst článek

O úplném zákazu solení ale brněnský magistrát neuvažuje, už dřívější podněty ekologů byly zamítnuty. Kontrola nadměrného chemického posypu je navíc obtížná.

„Že bychom v poslední době nějakou takovou kontrolu prováděli, to říkám rovnou, že ne,“ přiznává mluvčí Roman Burián.

Gabriela Grmolcová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme