I přes obal odhalí obsah. Moravskoslezským hasičům pomáhají nové spektrometry

Moravskoslezští hasiči využívají moderní přístroje, které umí s pomocí laseru bleskově analyzovat podezřelou látku. Dva spektrometry jim před časem pořídil kraj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř hasičů ve Frenštátě pod Radhoštěm | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

„Jsou to nejmodernější přístroje na takovou opravdu rychlou identifikaci látky,“ říká ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra.

S kufříkem hasiči třeba nedávno jeli do Ostravy-Hrabůvky, kde by ohlášen zápach plynu ve sklepě. Díky spektrometru do dvou minut zjistili, že ve dvou kanystrech, z nichž zápach vycházel, je toluen.

Podle hasičů by se dal přístroj využít i při odhalování pančovaného alkoholu. „Dneska už nemusíme ty jednotlivé lahve otvírat a v podstatě i přes to sklo jsme schopni udělat analýzu,“ podotýká Nytra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové spektometry moravskoslezských hasičů se zajímala redaktorka Iva Havlíčková

Že spektrometr umí bezpečně rozeznat látku i přes obal, si hasiči potvrdili, když se jim před několika dny dostala do rukou skleněná ampulka s neznámou kapalinou. Tu přístroj vzápětí vyhodnotil jako sloučeninu síry.

Díky paprsku dokáží hasiči rychle určit tisíce chemikálií včetně třeba narkotik nebo hořlavých látek. Díky tomu se mohou lépe rozhodovat, jak v daném případě postupovat.

Spektrometry dostali hasiči v říjnu od kraje. Ten za dva přístroje zaplatil přes 3,3 milionu korun.

ČRo, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme