I přes snahu města turnovská porodnice končí

Na dnešek je v porodnici turnovské nemocnice naplánovaný poslední porod. Vzhledem k tomu, že všichni tamní lékaři včetně primáře odcházejí, je jasné, že provoz oddělení se zastaví minimálně do konce dubna. A přestože město, které nemocnici vlastní, porodnici zachovat chce, nezdá se, že to dokáže zařídit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spící novorozeně | Foto: Pavla Kopřivová

„Obě moje děti se tam narodily. Porodnici jsem si vybrala, protože jsem o ní slyšela jenom dobré. Líbilo se mi , že je malá a rodinná. V porodnici byli moc příjemní, vše mi vysvětlili,“ vyvrací Monika Sládková na základě svých zkušeností tvrzení odcházejících lékařů, že turnovská porodnice rodičkám nevyhovuje. Například to, že neměla toaletu přímo na pokoji, jí vůbec nevadilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lenky Šumové

Odchod celého lékařského týmu porodnice a gynekologie je manažerským selháním vedení. O jeho výměně ale Turnov podle starostky Hany Majerové neuvažuje.

„Teď to není na pořadu dne. Otázka zatím nebyla vznesena ani na zastupitelstvu, ani na radě,“ říká.

Zastupitelstvo ale uložilo nemocnici, aby se udělalo všechno pro zachování porodnice. Požaduje to i petice, kterou město dostalo. Reakcí bylo jen pokrčení ramen - porodníky sháníme, ale žádní nejsou.

Město se podle starostky ani nechystá nabídnout víc peněz.

Zachová se alespoň gynekologie?

„Pro nás i pro vedení je teď nejdůležitější nějakého lékaře sehnat. Teprve pak bychom řešili, jaké jsou jeho požadavky – jestli odpovídají tomu, na co je dnes nemocnice nastavena, nebo jestli by to přineslo vyšší náklady. Otázka financí ale zatím nebyla předmětem v jednání, jestli porodnici ano, nebo ne.

Právě proto se zdá, jako by se Turnov už se zánikem porodnice navzdory schválenému usnesení zastupitelstva smířil a doufá, že sežene lékaře alespoň pro zachování gynekologie.

„Jedna moje kamarádka rodila v Jilemnici, já bych tam asi taky rodila,“ uzavírá téma Monika Sládková. Cesta do porodince teď z Turnova potrvá minimálně dvacet minut – do Mladé Boleslavi, Jablonce nebo Liberce. Do Jilemnice je to přes půl hodiny jízdy.

Lenka Šumová, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme