Ideální místo pro univerzitní život. Tak vidí Plzeň ‚přespolní‘ studenti ZČU
Plzeň si jako univerzitní město vede dobře. Vyplývá to z malého průzkumu mezi čtyřmi novými „neplzeňskými“ studenty Západočeské univerzity. Ani jeden z nich v Plzni nikdy nežil a po zhruba pěti měsících zhodnotili život v krajském městě z různých úhlů pohledu. Michal Merhaut z Berouna, Adéla Kovačiková z Aše, Jiří Duba z Ostrova u Karlových Varů a Kateřina Bábíčková z Teplé u Mariánských Lázní.
První dojem studentů z Plzně byl většinou stejný - chaos velkého města a bloudění ve spleti ulic. Jinak to vnímal pouze Michal Merhaut, který chodil na střední školu v Praze.
„Plzeň mě mile překvapila. Tady můžu obejít obchody a mám všechno za půl hodiny sjednané, kdežto Prahu jsem musel celou obíhat, abych se vůbec k něčemu dopracoval,“ vysvětluje.
Teď, po několika měsících, se na tom, že Plzeň není zase tak veliká, shodují všichni čtyři. Výhoda je to podle nich hlavně večer, když se jdou bavit.
„Tady se každý s každým zná, když se všichni vídají. Kdybych byl v Praze, tak bych musel jezdit půl hodiny, abych se viděl s kamarádem. Myslím si, že je tady velké kulturní vyžití,“ říká Jiří Duba a přitákává mu Adéla Kovačiková s tím, že příjemné malé restaurace jsou za každým rohem.
Trochu horší to má ale Adéla v Plzni se sportem. Její oblíbený se tu neprovozuje. „Chybí mi tady bikram jóga. Na takové velké město by tady už měla být,“ myslí si. Jinak ale možnost sportovního vyžití studenti chválí. „Teď jsem se přihlásila na florbal,“ svěřila se Kateřina Bábíčková.
Michal Merhaut se zase těší na to, že pozná okolí města. „U nás v Berouně jsem zvyklý chodit do chráněných krajinných oblastí Křivoklátska a Českého krasu, tak jsem zvědavý, co tady nového objevím,“ prohlašuje.
Plus má i MHD a stravování
Dalším tématem je městská hromadná doprava. Plzeň má jednu nejhustších sítí zastávek v republice a pro studenty je přijatelná i cenově. „Na MHD mám slevu, takže je to úplně perfektní. Je to rozumná cena. Spoje jezdí každou třetí minutu, takže je to úplně v pohodě, stíhám všechno,“ potvrzuje Kateřina Bábíčková.
Jiří Duba je chodec. MHD nejezdí vůbec, protože pěšky se podle něj dá Plzeň bez problémů zvládnout. „Pěšky se dostanete do všech velkých obchodních center za půl hodiny, hodinu. Chtěl jsem jít studovat do Prahy, ale zjistil jsem, že Plzeň je v tomto asi lepší,“ tvrdí.
Co se týče jídla, využívají studenti hlavně menzu. Shodují se ale na tom, že i ve městě se lze najíst za přijatelnou cenu. Problém v tom nevidí ani vegetariánka Adéla. „V menze se moc nenajím, tam toho na mne moc nezbude, takže mám vytipovaná určitá místa, kde se dá najíst za 40, 50 korun oběd, což je úplně ideální,“ udává.
Náměstí by prý potřebovalo změnit
A co by studenti v Plzni změnili? „Docela mě zaráží, že na náměstí vidím budovu, která nemá například opravenou omítku, navíc jsem viděl u zastávky na náměstí vyhořelý bar. Nepřipadá mi moc hezké, aby se turista díval zrovna do výklenku vyhořelého baru,“ upozorňuje Michal Merhaut.
Adéla Kovačiková by uvítala, kdyby bylo v lepším stavu ubytování na kolejích, a stejně jako Michal má i ona výhradu k náměstí. „U katedrály bych úplně zrušila fontány, to se mi vůbec nelíbí,“ uzavírá.
Celkově ale vyznělo hodnocení Plzně ze strany studentů Západočeské univerzity kladně. Snad jim to vydrží až do státní závěrečné zkoušky.