Imex Group odmítá spojitost s dalšími výbuchy ve Vrběticích, prý neudělala chybu

Kvůli sérii dalších výbuchů v areálu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku se mezi obyvateli okolních obcí šíří nová vlna strachu. Policie výbuchy šetří jako trestný čin obecného ohrožení. Zatím nikdo nedokázal vysvětlit, co se vlastně stalo a kdo zavinil další evakuaci několika stovek lidí. Také druhý vybuchlý sklad měla v pronájmu společnost Imex Group z Ostravy. Odmítá spojitost s druhým výbuchem i spekulace o pojistném podvodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okolí Vrbětic na Zlínsku, kde znovu explodoval muniční sklad, je i nadále pod dohledem policie | Zdroj: ČTK

Jsme šokovaní. Jaký podvod je tady udělaný na obyvatelstvo,“ říká paní Jarmila z Vlachovic, jedna z mnoha, kterým už došla trpělivost. Je přesvědčená, že chybu musely udělat i firmy, které tam skladují tuny muničních zásob. Jako třeba Imex Group.

V sídle společnosti byly k zastižení jen asistentky. Právní zástupce společnosti Radek Ondruš považuje reakci místních obyvatel za pochopitelnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odpovědnost za druhý výbuch Imex Group odmítá, zjistil Martin Knitl

„Tam je základní problém ten, že druhý výbuch se odehrál ve skladě, který policie prohlásila za bezpečný.“

Ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, včera ráno vybuchl další sklad s municí, exploze se ozývaly i večer. Podle policie šlo o objekt číslo 12, který měla pronajatý společnost Imex Group. Stejná firma si pronajímala sklad číslo 16, který vybuchl v polovině října. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) byly od sebe oba objekty vzdálené asi 150 metrů.

Výbuchy ve Vrběticích vyšetřuje policie jako trestný čin obecného ohrožení

Číst článek

Firma odmítá, že by porušila zákon nebo bezpečnostní podmínky pro skladování. Zajištění je podle Ondruše součástí pronájmu, společnost za to platí Vojenskému technickému ústavu.

A jak říká, nebyl důvod pochybovat. „Z našeho pohledu bylo standardní zabezpečení.“

Výjimkou byla přímá ostraha, podle Imexu mohla být větší. Odmítá, že by selhali zaměstnanci. Včetně dvou, kteří zemřeli při výbuchu v polovině října.

Areál ve Vrběticích je pod dozorem policie | Foto: ČTK

Z Vrbětic se v noci ozvaly další výbuchy, evakuovaní lidé se domů zatím nevrátí

Číst článek

A další spekulace. Zběžný pohled na vývoj tržeb společnosti může naznačovat, že za vším mohla být snaha zamaskovat hospodaření. Navíc, když poslední účetní podklady jsou na justičním webovém portálu z roku 2012.

„Imex Group má naprosto vyrovnané hospodaření, společnost je v zisku. Žádné ekonomické problémy nemá.“

A co se týče možného pojistného podvodu, právní zástupce firmy doslova řekl, že něco takového nepřipadá v úvahu, protože vojenský materiál ve skladu vůbec nebyl pojištěný.

Imex Group naopak kritizuje, že se společností nikdo z úřadů během vyšetřování nekomunikuje. Podle Ondruše je to, co se děje ve Vrběticích, naprostou záhadou.

Pět set ran za hodinu, jako kdyby začínala válka, říkají po dalším výbuchu lidé z okolí Vrbětic

Číst článek

Milan Kopp, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme