Inspekce životního prostředí prověřuje rekonstrukci Šimkových sadů v Hradci Králové

Česká inspekce životního prostředí se začala zajímat o probíhající rekonstrukci Šimkových sadů v Hradci Králové. Při ní měli dělníci během zemních prací poničit chráněný druh rostliny. Vedení města ale jakékoli její ohrožení odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský park v Českém Krumlově | Foto: Jitka Augustinová

Inspekce životního prostředí začala případ prověřovat před několika dny. Důvodem je podle ředitele hradecké inspekce životního prostředí Jana Šimerdy údajné ničení velmi vzácného druhu orchideje, okrotice bílé, v severní části sadů.

„Ohrožená je tím, že je likvidován její biotop, a protože je to křehká rostlina, která je orchidejovitého typu, tak se rozmnožuje oddenky. To znamená, že jakýkoli přejezd po tomto stanovišti nebo jakékoli shrnutí ornice ničí oddenky této rostliny, a tím pádem tato rostlina zaniká," vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rekonstrukci Šimkových sadů v Hradci Králové se zajímal Bohuslav Štěpánek

Město ale jakékoli pochybení odmítá. Podle náměstka primátora Jindřicha Vedlicha z TOP 09 už nechalo projekt změnit.

„Na základě znalostí, že se jedná o tuto vzácnou rostlinu, jsme přeprojektovali trasování komunikací tak, abychom příslušnou lokalitu obešli, a celé jsme to ještě zaměřili systémem GPS. Takže můžeme dokladovat, že jsme tyto podmínky splnili," tvrdí.

Město ale podle Jana Šimerdy mohlo porušit zákon o ochraně přírody. „Jsme ve stadiu zahájení správního řízení a do ukončení tohoto řízení nebudeme poskytovat žádné další informace. Zákon připouští pokutu," říká.

Rekonstrukce Šimkových sadů, která začala loni v červnu a hotová by měla být do konce léta, by měla stát kolem 60 milionů korun. Více než polovinu zaplatí Evropská unie.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme