Inspektoři dál kontrolují pyrotechniku, na několika místech našli nebezpečné dělobuchy

Česká obchodní inspekce před Silvestrem pokračuje v kontrolách prodávané pyrotechniky. Na Cínovci a v Brandově v Ústeckém kraji inspektoři našli nebezpečné dělobuchy a pumy. Odpalovat by je měl jen vyškolený odborník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zábavní pyrotechnika | Foto: Vlasta Gajdošíková

V Brandově na Mostecku kontroloři objevili pumy bez popisu a dělobuchy třetí třídy, které jsou už nebezpečné a nesmějí se volně prodávat.

„Kontrolovaly jsme všechno, co pyrotechnický výrobek má mít,“ říká jedna z inspektorek, které kontrolu provedly.

Zábavní pyrotechnika musí mít český návod, popisek třídy, znak Českého báňského úřadu, který uděluje povolení k jejímu prodeji, a označení s cenou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jedné z kontrol pyrotechniky se zúčastnila redaktorka ČRo Dagmar Cestrová

Pyrotechniku první a druhé třídy může zakoupit kdokoli, vyšší třídy se ale smí prodávat pouze po předložení speciálního povolení.

„Třetí třída už musí být na průkaz takzvaného odpalovače, který má zkoušky,“ vysvětluje inspektorka.

Vadné dělobuchy se zabavují a inspektoři to hlásí úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva, který pak rozhoduje o udělení pokuty na místě nebo zahájení správního řízení.

Za prodej nebezpečné pyrotechniky hrozí pokuta ve výši několika tisíc korun. Pokud inspektoři zkontrolují prodejní místa se závadnými výrobky znovu a opět je najdou v nabídce, půjde už o desítky tisíc.

Dagmar Cestrová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme