Inspektoři kvůli nebezpečnému odpadu u Frýdlantu pokutu neudělí

Kvůli navážce materiálu s obsahem těžkých kovů u legální skládky nedaleko Frýdlantu Česká inspekce životního prostředí rozdávat pokuty nebude. Materiál našli členové ekologického sdružení Arnika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpadky v Neapoli

Odpadky v Neapoli | Foto: Vědunka Lunardi

Zástupci Arniky tvrdili, že se jedná o stavební materiál vyrobený v liberecké spalovně z popílku a škváry.

Spalovna se ale hájí, že se jedná o certifikovanou a bezpečnou stavebninu. Firmy ji nakupují na zavážky a také na podklady silnic.

I když podle inspektora Jaroslava Pelanta analýzy naznačují, že se jedná opravdu o výrobek ze spalovny, nelze jednoznačně prokázat, že spalovna porušila zákon.

„Nelze v tuto chvíli zjistit, kdy byla navážka provedena a jestli například byla provedena před rokem 2010, nebo po něm,“ uvedl Pelant.

„V roce 2010 byly relativně zpřísněny podmínky pro ukládání výrobků z odpadů na povrchu terénu, a protože se jedná o nepovolené terénní úpravy, tak jsme dali podnět místně příslušnému stavebnímu úřadu, aby zahájil řízení buď o odstranění stavby, nebo o dodatečném povolení,“ doplnil inspektor.

Česká inspekce životního prostředí teď bude s nadřízeným ministerstvem jednat o dvou možnostech řešení - buď certifikaci stavebního materiálu ze spalovny omezit, nebo úplně zakázat.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme