Inspektoři kvůli nebezpečnému odpadu u Frýdlantu pokutu neudělí

Kvůli navážce materiálu s obsahem těžkých kovů u legální skládky nedaleko Frýdlantu Česká inspekce životního prostředí rozdávat pokuty nebude. Materiál našli členové ekologického sdružení Arnika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpadky v Neapoli | Foto: Vědunka Lunardi

Zástupci Arniky tvrdili, že se jedná o stavební materiál vyrobený v liberecké spalovně z popílku a škváry.

Spalovna se ale hájí, že se jedná o certifikovanou a bezpečnou stavebninu. Firmy ji nakupují na zavážky a také na podklady silnic.

I když podle inspektora Jaroslava Pelanta analýzy naznačují, že se jedná opravdu o výrobek ze spalovny, nelze jednoznačně prokázat, že spalovna porušila zákon.

„Nelze v tuto chvíli zjistit, kdy byla navážka provedena a jestli například byla provedena před rokem 2010, nebo po něm,“ uvedl Pelant.

„V roce 2010 byly relativně zpřísněny podmínky pro ukládání výrobků z odpadů na povrchu terénu, a protože se jedná o nepovolené terénní úpravy, tak jsme dali podnět místně příslušnému stavebnímu úřadu, aby zahájil řízení buď o odstranění stavby, nebo o dodatečném povolení,“ doplnil inspektor.

Česká inspekce životního prostředí teď bude s nadřízeným ministerstvem jednat o dvou možnostech řešení - buď certifikaci stavebního materiálu ze spalovny omezit, nebo úplně zakázat.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme