Inspektoři odhalili v dalších obchodech klamavé informace o potravinách

Lživé informace o potravinách odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. V regálech označených jako ‚Česká kvalita‘ se v řetězci Penny Marketů objevily potraviny ze Slovenska, Polska, Německa a Velké Británie. V síti Tesco pak došlo u některých potravin k přelepení doby použitelnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tradiční české potraviny

Tradiční české potraviny | Foto: Jiří Hošek

„Naši inspektoři zachytili u jednoho obchodního řetězce v Tachově, že prodává potraviny s prošlým datem použitelnosti. Jednalo se o sýry a masné výrobky. Prodej těchto potravin jsme ihned zakázali,“ říká Kateřina Luková z plzeňského inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce a dodává:

„Druhá záležitost se pak týkala potravin zahraničního původu, které byly označeny českou vlaječkou a slovy ‚Česká kvalita‘. Je to porušení právních předpisů, konkrétně klamání spotřebitele.“

Nárok na kompenzaci

Klamáním spotřebitelů ze strany diskontního řetězce Penny Market se zabývá Rada pro reklamu. Zboží špatně označené jako ‚Česká kvalita‘ odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce už před několika dny.

„Já jsem byla v Penny Marketu v Praze Hájích, kde jsem zkontrolovala všechny typy výrobků, které byly podle inspektorů špatně označené, a zjistila jsem, že v této prodejně už firma splnila úkoly zadané inspekcí. Některé špatně označené výrobky dal prodejce do akce, jiné nebyly v regálech vůbec. U sušeného mléka pro děti, které bylo dříve označené jako ‚Česká kvalita‘ a přitom vyrobené ve Velké Británii, už nebylo označení žádné,“ říká redaktorka Květa Moravcová a pokračuje:

„V Penny Marketu na Hájích jsem třeba narazila na Starou mysliveckou, na jejíž etiketě nebylo napsáno, odkud pochází a přitom byla označena za Českou kvalitu. I když je pravda, že u některých výrobků nemusí být tato informace uvedena. Každopádně zjistit, zda výrobek pochází z Česka, je problém. Už jen proto, že některá ingredience se vyrobí v zemi A a jiná v zemi B, někdy se výrobek v Česku pouze balí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvila na Radiožurnálu Květa Moravcová

Vedení diskontního řetězce trvá na tom, že v podstatě nechybovalo. Říká, že například zmrazená Mochovská zelenina se sice vyrábí v Rakousku, ale podle českých receptur a dodává se jen do Česka. Chybu přiznává firma u vína z Mikulova, které bylo vyrobené na Slovensku a přitom označené za Českou kvalitu.

„Podle organizace Spotřebitel.net mají zákazníci nárok i na nějakou kompenzaci. Právník Miroslav Huml mi řekl, že lidé mohli být nákupem takzvaně ‚uvedeni v omyl‘. Pokud si výrobek koupili proto, že chtěli podpořit českého výrobce a potravina se přitom vyrobila mimo naše území, má podle něj zákazník nárok na vrácení peněz nebo jinou kompenzaci. Je ale potřeba mít zakoupený výrobek a účtenku,“ dodává Moravcová.

Jiří Blažek, Květa Moravcová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme